Plastika, kterou vytvořila významná brněnská akademická sochařka Sylva Lacinová, byla od 70. let umístěná na Dolním náměstí, ale v roce 1980 musela ustoupit sousoší rudoarmějců. Byla převezena do Městských sadů a instalovaná u fotbalového stadionu, kde se v průběhu posledních dvou let stala obětí vandalů.

Pro zrestaurování byla letos na jaře umístěna v dílně pasíře Pavla Strakoše v Hradci nad Moravicí. „Restaurovací práce jsou hotové a jakmile to dokončení přípravných prací i počasí umožní, může být socha instalována,“ míní pasíř Strakoš.

Plastika v rozměrech zhruba 4 x 4 metry je po stranách ozdobena abstraktními reliéfy. „Poškozenou plastiku jsme demontovali a odvezli do Hradce nad Moravicí. Rovněž jsme zajistili projekt k jejímu osazení a s tím související náležitosti,“ konstatuje ředitel Technických služeb Aleš Žižlavský.

Sochu se podařilo zrestaurovat přímo podle původního modelu, který měla autorka naštěstí ještě schovaný. „Umístění této plastiky v parku Joy Adamsonové považuje statutární město Opava za důstojné.

Vhodné je rovněž tím, že se nachází na frekventovaném místě relativně v blízkosti centra,“ říká mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler.

Glosa: Socha nebyla ideologicky na výši

Sochařka Sylva Lacinová, která pro Opavu vytvořila plastiku Lípa svobody, z jejího dalšího osudu radost neměla. Socha byla původně umístěná v centru města, kterému slušela. Měla však velkou smůlu, protože podle názoru stranických bossů nepůsobila dost socialisticky.

Pro její místo si vyhlédli něco, co jejich duši i oku lahodilo – sousoší rudoarmějců. Takové nápady nebyly v Opavě ostatně žádnou novinkou. Průčelí historické budovy divadla zdobila místo tradiční masky hned dvě tendenční sousoší – rudoarmějec s rudoarmějkou s rozhalenými hruďmi a rolník s rolnicí, srpem a kladivem.

Plastika Lípa svobody dostala z Dolního náměstí výpověď a putovala na periferii k fotbalovému stadionu. Potěšila vandaly, kteří opuštěná místa v ústraní s oblibou vyhledávají. Hned si vyzkoušeli, co všechno vydrží a výsledek byl žalostný.

Sochu, děravou jako ementál, město zachránilo v poslední chvíli a nechalo jí vyspravit kabátek. Nový domov najde v pěkně upraveném parku Joy Adamsonové poblíž městského centra, kde už jí žádné nebezpečí snad hrozit nebude.