Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Tesař z Probační a mediační služby: Lidem radíme zdarma

Opava /ROZHOVOR/ - Petr Tesař je vedoucí opavského střediska Probační a mediační služby České republiky. Narodil se v roce 1972 v Sušici na Šumavě. Vystudoval Husovu teologickou fakultu, poté působil jako publicista a sociální pracovník v azylovém domě.

27.4.2012
SDÍLEJ:

Vedoucí opavské pobočky Probační a mediační služby České republiky Petr Tesař.Foto: DENÍK / Zuzana Urbanková

Do Slezska se přiženil a vlastně se sem i vrátil, protože jeho rod odsud pochází. Bydlí v Krnově, je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří letecká historie, o níž publikoval již řadu článků. Než se dal na studium teologie, uvažoval také o dráze vojenského pilota.

Na poznámku, že mezi oběma povoláními je obrovský rozdíl, odpovídá: „Ani ne, obě mají blízko k nebi." A ještě jedna zajímavost: Petr Tesař má v Opavě jmenovce, který pracuje v Slezském zemském archivu a věnuje se sakrálním stavbám.

Čím se probační a mediační služba zabývá?

Mimo jiné se zabýváme zprostředkováním řešení konfliktů v případech, v nichž došlo k trestné činnosti. K tomu nám pomáhá mediace, což je zprostředkování dohody mezi pachatelem a poškozeným. Cílem je, aby se poškozenému dostalo zadostučinění. Jedním z důvodů našeho vzniku byl právě ohled na situaci obětí trestných činů.

Další naší náplní je probace. Jinými slovy: pokud k nám soud pošle odsouzeného pachatele, organizujeme a kontrolujeme výkon jeho alternativního trestu. Buď se jedná o obecně prospěšné práce nebo o domácí vězení. S odsouzenými, kteří zůstali na svobodě, řešíme, kde a jak budou pracovat, jak nahradí způsobenou škodu. Pak také kontrolujeme, jak se chovají. Tomu se říká probační dohled.

Odsouzeného k vám může poslat soud, ale jeho oběť či poškozený se ve své těžké situaci musí orientovat sám. Kolik obětí trestných činů za vámi přichází?

Obecně platí, že poškozených přichází méně než pachatelů a to včetně těch, kteří ještě odsouzeni nebyli. Pachatelé jsou zkrátka rychlejší Ovšem naší cílovou skupinou jsou právě poškození lidé. Jen upozorňuji, že kdo přijde s problémem, který se trestné činnosti netýká, toho odkazujeme na civilní mediátory.

Mnoho lidí nejspíše ještě neví, že existujete a poskytujete zdarma odbornou pomoc. Mnozí se pak chytí do pasti různých podvodníků, kteří z nich tahají peníze. Nicméně, jací lidé za vámi přicházejí, co se jim stalo?

Nejčastěji i to jsou poškození v dopravních nehodách, ale také například lidé okradení, přepadení, zbití, znásilnění a podobně.

Co čeká takového člověka, který zazvoní u vašich dveří?

Za prvé může přijít kdykoli. Protože však býváme i v terénu, je lepší domluvit si nejdříve konzultaci po telefonu. My mu pak poskytneme informaci, s čím může počítat, nastíníme mu vývoj v právní rovině, kdy a jak může například uplatnit nárok na náhradu škody, nabídneme možnost mediace s pachatelem, zprostředkujeme řešení jeho situace. K tomu máme síť pomáhajících organizací: Linku bezpečí, Bílý kruh, psychology, lékaře…

Předpokládám, že jste vázáni mlčenlivostí…

Samozřejmě. K řešení případů vždy přistupujeme objektivně, korektně, nikomu nestraníme Na zřeteli máme především ochranu společnosti.

Kde Probační a mediační službu v Opavě najdete?

Tato služba spadající pod ministerstvo spravedlnosti sídlí na Olomoucké ulici 8/14 v domě bývalého ředitelství Fidora (Opavie). Sídlí v něm ještě další společnosti a firmy, a najdete ho pár desítek metrů před bývalou Národní kavárnou. Objednat se můžete také na telefonu 556 650 435, 553 791 495, 731 692 776. E-mail: ptesar@pms.justice.cz. Více informací poté získáte na www.pmscr.cz.

V našem deníku se budete moci vždy v sobotu v pravidelné rubrice pracovníků Probační a mediační služby zeptat na vše, co vás trápí a s čím potřebujete pomoci. Otázky zasílejte na mailovou adresu zuzana.urbankova@denik.cz nebo klara.jarosova@denik.cz.

Autor: Zuzana Urbánková

27.4.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení