Vzájemná tolerance, důvěra, rovnoprávnost obou partnerů a děti. Těmito slovy charakterizovali své manželství dvaapadesátiletá Zuzana a šestapadesátiletý Radovan z Opavy, kteří si přáli ponechat příjmení v anonymitě.

Loni uplynulo pětadvacet let ode dne, kdy byl jejich svatební den. „Předtím jsme spolu chodili přibližně dva roky,“ zmínila se Zuzana s tím, že recept na dokonalý vztah nezná. „Důležité je mít společný humor, protože někdy je opravdu nutné některé věci odlehčit,“ doplnil ji její muž. Manželé jsou rodiči dvou dospělých dětí, jež s nimi však už nebydlí.

„Syn pracuje v zahraničí jako kuchař a dcera momentálně čeká své první miminko,“ konstatovali manželé a pokračovali: „Na první vnouče se moc těšíme. Přibude do našeho života nový člověk a zaplní tak prázdno, které vzniklo po odstěhování dětí z bytu.“

A co manželé říkají na to, že se v poslední době rozvádí čím dál více lidí? „Dříve tolik rozvodů nebylo, ani spolu lidé nežili jen tak na hromádce. Je to asi dané tou uspěchanou dobou a možnostmi, jež dnešní mladí lidé mají k dispozici,“ reagovala Zuzana, podle které nejsou lidé schopni vydržet dlouho společně žít v jedné domácnosti. „Každý spíše hraje sám na sebe. Žijí vedle sebe, ne spolu,“ přidal svůj postřeh Radovan.

Ale i manželské soužití Zuzany a Radovana není bezproblémové. „Samozřejmě, že se hádáme, ostře si vyměňujeme názory. Nakonec však zvítězí zdravý rozum a dovedeme se po těch letech stále dohodnout,“ řekli manželé. Společné zážitky, dobré i zlé zkušenosti. To drží Zuzanu a Radovana pohromadě. „No, zamilovaní už pravděpodobně nejsme. Dokonale se známe, máme se rádi. O zvyku či stereotypu se hovořit nedá,“ potvrdili.

Mladým manželům by oba poradili, aby k sobě byli tolerantní, důvěřovali si a aby se navzájem poslouchali, povídali si spolu. „Neměli by nechat ten vztah ležet ladem, ale pracovat na něm,“ dodal Radovan s tím, že silné pouto mezi dvěma lidmi vytvoří vlastní děti. Rovněž starost o domácnost si Zuzana a Radovan dělí napůl.

„Pomáháme si. Střídáme se například ve vaření. Radek se zaměřuje na technické věci, jako je malování nebo různé opravy v našem bytě. Já zase peru a žehlím, což manžel nesnáší,“ sdělilanámZuzana. Doporučení manželů Zuzany a Radovana na závěr jejich vyprávění znělo: „Dobré je si od sebe taky někdy odpočinout. Jet na dovolenou každý zvlášť, nebo jen vypadnout někam na víkend či strávit večer s jinými lidmi v jiném prostředí. Stačí i odlišný koníček.“

Žije na psí knížku, ale manželství za přežitek nepovažuje

Trendem posledních let se stal život partnerů na takzvanou psí knížku, kdy spolu dva lidé žijí bez oddacího listu. Sedmadvacetiletý muž se stálou prací v Opavě sdílí společnou domácnost se svou pětadvacetiletou přítelkyní, která ještě studuje. „Nedovedu si teď představit, že bych se oženil a měl dítě,“ zareagoval muž a pokračoval: „Rovněž má přítelkyně si myslí, že na dítě má čas. Plánuje ho až tak kolem svých třiceti let.“

Život na hromádce tomuto páru zcela vyhovuje. „Manželství však nepovažujeme za přežitek, ale zatím nemáme důvod, proč se brát,“ řekl muž s tím, že práce v domácnosti mají rozdělené. „Já třeba vysávám amá přítelkyně zase vytírá chodbu. Nikdy ne naopak,“ dodal muž.

(vj)