V Zahradním centru Komárov jsou na vánoční sezónu připraveni. S prodejem začali 1. prosince. V nabídce mají více druhů jehličnatých dřevin. „Máme zde tradiční smrk ztepilý, borovici černou, jedle a smrk pichlavý v odrůdách modré a stříbrné," zhodnotil aktuální stav prodávaných dřevin provozovatel centra Přemysl Kulík.

Podle něho je největší zájem o stříbrné smrky. Tradiční smrk ztepilý však není o mnoho pozadu. Výška nabízených stromů se pak pohybuje od 1,5 do 2,5 metrů. Cenově pak vycházejí na 199 až 370 korun.

Komárovská plantáž je ve vánočním období častým cílem rodin s dětmi. „Někteří lidé berou zakoupení vánočního stromku jako rodinný výlet. Projdou se s dětmi po plantáži, vyberou si stromek a ten si mohou i sami uříznout," dodal k tématu Kulík.

K tradičním prodejcům vánočních stromků v Opavě patří také pod hlavičkou Komunálního servisu David Slavata. Prodej v ulicích Boženy Němcové, Rolnické a také v Hradci nad Moravicí spustí v sobotu od 9 hodin. Stromy pochází z jeho plantáží, které se nacházejí v blízkosti Oldřišova anebo Čermné ve Slezsku.

„Jedle, které půjdou do prodeje, jsou staré osm až deset let, stáří smrků se pak pohybuje mezi šesti až osmi roky. Krásně mi rostou také borovice. Na ty ale dojde až v příštím roce, letos jsem je uřezat ještě nemohl," komentoval už zmíněný David Slavata.

Svá prodejní místa ještě ani neotevřel a už s předstihem eviduje celou řadu nabídek. „Lidé mi volají dopředu a stromy si zamlouvají. Loni šly nejvíce na dračku jedle. Ty jsem měl k dispozici snad jenom prvních pět dní. Tentokrát jich mám více, ale i tak předpokládám, že o ně bude opět enormní zájem.

I když to je možná nezvyklé, vánoční stromek u nás po telefonické domluvě seženete i na Štědrý den. Najdou se lidé, kteří to řeší na poslední chvíli," usmíval se.

Vánoční stromy jsou k zakoupení před každým opavským nákupním centrem. Výjimkou není ani OC Breda v centru. „Prodej zde realizujeme už od doby, kdy Breda vznikla," komentovala marketingová koordinátorka Bredy Aneta Křibíková.

Celkem na sedmašedesáti prodejních místech po celé České republice nabízí stromky také Tesco. Jedno z nich se nachází i v Opavě. „Většinu stromků máme od českých dodavatelů. Pouze necelá třetina je pak z dovozu, především z Dánska. Téměř polovina všech zákazníků vyhledává jedli kavkazskou.

Na druhém místě v oblíbenosti pak je smrk pichlavý, ten volí zhruba třetina kupujících," mínil tiskový mluvčí Tesca Václav Koukolíček s tím, že ceny zůstávají na stejné úrovni jako v loňském roce, liší se podle regionu a kvality každého stromu.

Kolik vánoční stromy v Opavě stojí?
Zahradní centrum Komárov (Přemysl Kulík): smrk ztepilý 199 Kč, smrk pichlavý 290 - 370 Kč
Komunální servis (David Slavata): smrk ztepilý 230 Kč, smrk pichlavý 350 Kč, jedle kavkazská 495 Kč, jedle bělokorá 400 Kč
Tesco: jedle kavkazská 550 - 850 Kč, smrk pichlavý 400 - 600 Kč, smrk ztepilý 300 - 400 Kč, borovice černá 400 - 500 Kč
OC Breda: jedle 399 Kč, smrk pichlavý 449 Kč, smrk ztepilý 399 Kč, borovice černá 449 Kč

David Beinhauer, Petr Dušek