Veřejně daný slib ministra dopravy Dana Ťoka, že se Prodloužená Rudná vrátí mezi prioritní stavby, zůstal jen slovem větrem odvátým. Dokončení dálničního přivaděče Prodloužená Rudná má přitom velký význam pro Ostravu i pro Opavu.

V Ostravě uleví přetíženým ulicím od tranzitní dopravy a pro Opavu má klíčový význam v umožnění komfortního napojení na dálniční síť. Řidiče přijíždějící po jedenáctce z Opavy do Ostravy už nebude v Porubě stavět před každodenní zácpy.

Zástupci Moravskoslezského kraje a Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 požádali ve sporu s ministerstvy dopravy a životního prostředí krajské poslance o pomoc. Zareagoval opavský poslanec a exministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) a vyvolal ve sněmovně jednání o vhodném postupu.

SNAHA O PŘEHAZOVÁNÍ ODPOVĚDNOSTI NEPŘEKVAPILA

Mezi zástupci kraje i Sdružení a pražskými ministerstvy dopravy a životního prostředí se rozhořel spor, který však nebyl uhašen.

„Tu stavbu dobře znám a obavy kolegů z regionu chápu. Proto jsem sněmovnu požádal o zařazení této problematiky na zářijovou schůzi a kolegové napříč politickým spektrem mne podpořili," konstatuje poslanec Stanjura.

Z diskuse však vyplynuly odlišné pohledy resortů dopravy i životního prostředí a poslanci z našeho regionu na tuto věc. „Ministr životního postředí Richard Brabec se nám všem snažil namluvit, že nevyužít zrychlený režim EIA chtělo Ředitelství silnic a dálnic, což není pravda. Vyvzdorovalo si to ministerstvo dopravy.

V Praze zřejmě vědí lépe, jak to bude fungovat v Ostravě," sáhl Zbyněk Stanjura po ironii.

RIZIKO OBSTRUKČNÍCH AKTIVIT JE VELKÉ

Zástupci Sdružení považují cestu zvolenou oběma ministerstvy v procesu EIA za sice legitimní, ale s úskalím. Riziko obstrukčních aktivit je velké. „Poukazovali jsme na to, ale naše argumenty akceptovány nebyly. Může se klidně stát, že v příštím roce ke zprovoznění této stavby nedojde," vysvětluje tajemník Sdružení Martin Dostál.

„Rizikové to je, a proto je upozornění na daný problém v pořádku. Zodpovědné resorty svým siláckým přístupem věc spíš zkomplikovaly. Teď běží odvolací lhůta a dotaz na aktuální stav vznesu zase na příští schůzi." dodává Zbyněk Stanjura.

Poslanci odhlasovali, že vláda bude dvakrát ročně předávat celé sněmovně zprávy o EIA u jednotlivých staveb a tím bude záležitost pod větší kontrolou.