VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Profesor Josef Jařab: Hlučínské gymnázium pomohlo Moravcům vytvořit vlastní inteligenci

Hlučín - Přestože se dnešní profesor literatury na olomoucké Palackého univerzitě Josef Jařab narodil v červenci roku 1937 v Kravařích, my jej dnes spojíme hlavně s Hlučínem. Už proto, že byl studentem místního gymnázia.

10.10.2010
SDÍLEJ:

Josef JařabFoto: archiv Josefa Jařaba

K tomuto ústavu, který letos oslavil své devadesáté narozeniny, má vřelý vstah i dnes. Právě Josef Jařab se stal kmotrem minulý pátek křtěného DVD nazvaného Gymnázium našich životů aneb Zpráva o tajemství kovové tyčky na půdě ústavu.

DVD, které vypráví především o historii, ale i aktuální současnosti hlučínského Gymnázia Josefa Kainara.

„Film se natáčel půl roku a zčásti jej koncipovali samotní studenti. Bývalí studenti a profesoři v něm vzpomínají na svá studia, a odraží tak v něm všechny radosti a hrůzy 20. století,“ přiblížil vznik filmu dokumentarista Marek Sklář. Při příležitosti křtu DVD nám Josef Jařab odpověděl na několik otázek.

Vaše profese se přímo dotýká historie. Jaká to vlastně byla doba, kdy začalo hlučínské gymnázium vznikat a fungovat?

Pro nás Hlučiňáky a pro naši národní identitu to byl jeden z klíčových dějinných momentů. Vždyť to byly právě kulturní a jazykové důvody, které vedly k tomu, že jsme se stali součástí právě vzniklého Československa.

Bylo zapotřebí po dlouhém odloučení od slovanské slezské sounáležitosti tento prvek na Hlučínsku posílit. A gymnázium k tomu mělo přispět, a také jistě přispělo. Pro každý národ, pro každou národnostní a etnickou komunitu je důležité vypěstovat si vlastní inteligenci. K tomu nám Moravcům mělo pomoci i naše gymnázium založené dva roky po vzniku samostatné republiky.

Jste jedním z absolventů hlučínského gymnázia. Jak na svá léta v tomto ústavu vzpomínáte? Jsou to pro vás vzpomínky příjemné, nebo naopak ty némě příjemné?

Jak víme ze Šrámka, z Romaina Rollanda, ale hlavně z vlastních životních zkušenosti, jsou to právě ta gymnaziální léta, která jsou vnímána a která si pamatujeme jako to bytostné mládí. A to bývá ve vzpomínkách krásné, i kdyby nebylo vždy nejšťastnější.

Studoval jste zde v neblahých padesátých letech. Jak se tato doba slučovala se starostmi a zájmy tehdejšího studenta? Byli tehdejší studenti jiní než ti dnešní?

Byli jsme poválečná generace, která ještě na válku nemohla zapomenout. Situace v rodinách a v reálném životě nám to nedovolovaly. Ale kolektivizaci venkova, pronásledování církve, lživou měnovou reformu, nesmyslnou přeměnu gymnázia na jedenáctiletku - to vše jsme samozřejmě vnímali spolu s rodiči jako jevy negativní, jako šoky.

Projevy nevole, či dokonce nesouhlasu byly osobní, bázlivé a v podstatě nevinné - dlouhé vlasy, pruhované ponožky, četba knih, které nebyly na seznamu doporučené literatury. A doma - poslech zahraničních rozhlasových stanic. Kvůli zprávám a politickým komentářům a západní muzice, hlavně jazzu.

Proslýchá se, že jste byl zamilován do učitelky latiny a angličtiny. Prozradíte nám, jak to bylo?

Myslím, že přesnější popis stavu mé studentské mysli by byl, že jsem paní profesorku nesmírně obdivoval. A navíc se mi opravdu líbila. Naše zamilovanost, a to i do spolužaček, byla ovšem charakterizována zejména přímo platónskou plachostí.

Podle dostupných informací v poválečných časech došlo k čistkám mezi učitelským sborem gymnázia a někteří pedagogové museli školu opustit. Vám ale prý také hrozil vyhazov?

Určitě jsem se s režimem nikdy neztotožnil. Ani organizačně, ani myšlenkově. Takže žil člověk stále v jakési schizofrenní atmosféře. Po roce 1968 jsem byl i s rodinou ve Spojených státech, ale na rozdíl od většiny československých přátel, kteří v cizině zůstali, my se v roce 1970 vrátili. Z důvodů rodinných, ale i proto, že jsme byli optimističtější, než jsme být měli.

Ale stejně jako naši přátelé, kteří emigrovali, jsme čekali, že se situace změní. A když jsme byli tady, tak jsme k tomu mohli i trochu přispět. Režimní čistky na školách po Únoru a po okupaci 1968 byly snad tím nejbolestnějším zásahem do následných let a desetiletí života národa a pociťujeme to dodnes.

Jaká byla vaše další profesní cesta po absolvování gymnázia?

Vystudoval jsem anglistiku a rusistiku na olomoucké univerzitě. Pak jsem učil kromě obou jazyků též češtinu pro cizince, a to v Ostravě, Teplicích v Čechách, Prešově. Až jsem zakotvil na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde dosud přednáším hlavně anglickou a americkou literaturu. V letech po Listopadu 1989 jsem tam působil jako rektor, když jsme školu transformovali do nového, svobodného období. V letech 1997 - 99 jsem působil také jako rektor Středoevropské univerzity v Budapešti a Varšavě. Navíc jsem se v letech 1996 až 2006 zúčastnil jako senátor i parlamentní politik, a to i na mezinárodní scéně v Radě Evropy ve Štrasburku.

Když vás autoři filmu o gymnáziu oslovili, přijal jste jejich nabídku na spolupráci s nadšením? Co to ve vás vyvolalo?

Přijal jsem nabídku rád a natáčení mě těšilo, a to i proto, že ho dělali krajané.

Máte nějaký svůj zatím nesplněný sen?

To máme jistě každý. Já bych si přál, abychom měli jednou vládu, která konečně pochopí a moudře rozhodne, jak a co nejlépe investovat do budoucnosti národa. Vládu, která pochopí význam vzdělání a kultury.

Kdo je profesor Josef Jařab?

Český anglista, literární historik a teoretik a překladatel prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c., se narodil 26. července 1937 v Kravařích. V roce 1955 maturoval na gymnáziu v Hlučíně, o čtyři roky později absolvoval státní zkoušky z oborů angličtina a ruština na Filozofické fakultě Univerzity Palackého Olomouc a nastoupil místo na jazykové škole v Ostravě.

V roce 1968 se stal na Karlově univerzitě v Praze doktorem filozofie, v roce 1978 pak získal titul kandidáta věd a konečně v roce 1986 byl habilitován a jmenován docentem. Své znalosti postupně doplňoval mezi lety 1960 až 1970 na zahraničních stážích v Londýně, Salcburku a New Yorku, kde rodina Josefa Jařaba v letech 1968 až 1970 žila.

Ještě do listopadu 1989 se mu podařilo získat další stáže v USA, mimo jiné v DuBoisově institutu na Harvardově univerzitě. Od roku 1972 působí jako pedagog na Univerzitě Palackého, kde byl po roce 1990 jmenován po dvě funkční období rektorem.

V letech 1997 až 1999 byl též rektorem Středoevropské univerzity v Budapešti a Varšavě. V letech 1996 až 1998 byl senátorem Parlamentu České republiky za obvod Olomouc a v letech 2000 až 2006 byl senátorem za obvod Opava.

Josef Jařab je držitelem řady především akademických ocenění a medailí, členem několika významných českých i zahraničních společenských organizací a autor, spoluautor nebo editor více než 30 knih, sbírek esejů, antologií, apod., většinou z oblasti americké a anglické literatury a z literární teorie.

Josef Jařab byl ženatý, manželka Zdeňka zemřela v roce 2006. Má dva syny – Jana (1965) a Davida (1971).

Zdroj: osobní stránky Josefa Jařaba www.jarab.cz

Autor: Martin Kůs

10.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ SK. C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Jedličková Kamila Mgr., tel.: 702 197 409, e-mail: kamila.jedlickova@bivoj.cz, Po předchozí telefonické domluvě je možno přijít na osobní schůzku vždy v úterý a čtvrtek od 8:00 do 15:00 hod. na pracoviště: Jateční 23a, Opava., Požadavky: vzdělání nerozhoduje, čistý trestní rejstřík, spolehlivost, pracovitost., Pracoviště Opava, nástup ihned nebo dohodou. Pouze ranní směny. , Náplň práce:, - Každé ráno bude mít připravené a naložené auto. Vy se pak postaráte, aby se vše dostalo do prodejen a k našim zákazníkům.. Pracoviště: Bivoj a.s., Jateční, č.p. 2884, 746 01 Opava 1. Informace: Kamila Jedličková, +420 702 197 409. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 120 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ROZVOZ ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: *KO: Trupar Tomáš Ing., tel.: 777 761 694 (volejte po - pá: 8:00 - 18:00), e-mail: t.trupar@labuznik-opava.cz., Požadujeme spolehlivost, samostatnost, příjemné vystupování, , Jedná se o rozvoz zboží (výrobky studené kuchyně), komunikace s odběrateli, pouze ranní směny. Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito. Možnost i zkráceného úvazku nebo brigády. , Pracoviště: okr. Opava a okolí, nástup: ihned. Pracoviště: Labužník - fast food s.r.o., Hrnčířská, č.p. 272, 746 01 Opava 1. Informace: Tomáš Trupar, +420 777 761 694. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/KA NÁKLADNÍHO VOZIDLA - sk. C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt: Ivo Buráň, 604 75 16 75, Požadujeme ŘP sk. C + profesní průkaz, čistý trestní rejstřík, praxe v řízení nákladního auta. Nástup možný ihned. Jedná se o rozvoz potravin v rámci Moravskoslezského kraje. Denní směny, výjezdy z Ostravy-Martinova.. Pracoviště: Ivo buráň, Werichova, č.p. 539, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Ivo Buráň, +420 604 751 675. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT -KA ODBORU KONTROLY A INVETARIZACE. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Opravilová Iva Ing., tel.: 553 697 305. Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovněprávní účely zasílejte na e-mail: opravilova@odtempo.cz , SŠ s maturitou, do funkce zaučíme, praxe v obchodní činnosti a činnostech uvedených v pracovní náplni výhodou. ŘP sk. B., vlastní auto výhodou, ne podmínkou., Pracoviště Opava, nástup ihned., Pracovní náplň referenta: spolupracuje s vedoucí odboru kontroly, prošetřuje stížnosti, oznámení a podněty, zabezpečuje dohled nad jejich vyřizováním, provádí kontroly zásobenosti prodejen, správného skladování a ošetřování zboží, vypomáhá při řádných a mimořádných inventarizací, zpracovává a provádí HACCP, kontroluje jejich dodržování, aj.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo, Horní náměstí, č.p. 104, 746 01 Opava 1. Informace: Iva Opravilová, +420 553 697 305.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ženu zranil výbuch kotle

Výcvik řidičů Integrovaného záchranného systému MSK na okruhu v Brně.
18

Jako závodníci. Policisté na okruhu spotřebují sadu pneumatik denně

Kabelkový veletrh: dražba VIP kravat a kabelek začíná

/ONLINE DRAŽBA - aktualizováno 12:00/ Kabelkový veletrh proběhne v OC Breda&Weinstein v pátek 16. listopadu od 15 hodin. Prodávat se na něm opět budou kabelky, které už nyní lidé nosí na sběrná místa na Opavsku a Bruntálsku. 

Příběhy dlužníků: někdy smutné, jindy k neuvěření

Jak se člověk dostane do finančních potíží a stane se z něj dlužník? U někoho odstartuje problémy ztráta zaměstnání, u dalšího třeba zdravotní obtíže. Do potíží se ale často dostávají i lidé, kteří projevili dobrou vůli a ručili třeba bytem či domem „někomu z rodiny“ za jeho půjčku.

Navrátilec do sestavy Václav Bujnoch: Generálka na Tenerife nám nevyšla

Opava - Tři zápasy byl nucen kvůli problémům s kolenem vynechat křídelník Václav Bujnoch. Návrat na palubovku mu nevyšel podle představ. Jeho Opava nečekaně prohrála s pražskými Vysokoškoláky 63:74. Rodák z Ostravy odehrál necelých devatenáct minut a zaznamenal šest bodů.   

Napětí mezi chuligány Baníku a Opavy: Proč se tak nenávidí?

Slezské derby mezi fotbalovými kluby SFC Opava a Baník Ostrava patří mezi nejrizikovější zápasy u nás a odpovídají tomu i mimořádná bezpečnostní opatření. V neděli v Opavě demonstrovala Policie ČR svou sílu a nepokoje v ulicích města ani na stadionu tentokrát nepřipustila. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT