VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Profesor Josef Jařab: Hlučínské gymnázium pomohlo Moravcům vytvořit vlastní inteligenci

Hlučín - Přestože se dnešní profesor literatury na olomoucké Palackého univerzitě Josef Jařab narodil v červenci roku 1937 v Kravařích, my jej dnes spojíme hlavně s Hlučínem. Už proto, že byl studentem místního gymnázia.

10.10.2010
SDÍLEJ:

Josef JařabFoto: archiv Josefa Jařaba

K tomuto ústavu, který letos oslavil své devadesáté narozeniny, má vřelý vstah i dnes. Právě Josef Jařab se stal kmotrem minulý pátek křtěného DVD nazvaného Gymnázium našich životů aneb Zpráva o tajemství kovové tyčky na půdě ústavu.

DVD, které vypráví především o historii, ale i aktuální současnosti hlučínského Gymnázia Josefa Kainara.

„Film se natáčel půl roku a zčásti jej koncipovali samotní studenti. Bývalí studenti a profesoři v něm vzpomínají na svá studia, a odraží tak v něm všechny radosti a hrůzy 20. století,“ přiblížil vznik filmu dokumentarista Marek Sklář. Při příležitosti křtu DVD nám Josef Jařab odpověděl na několik otázek.

Vaše profese se přímo dotýká historie. Jaká to vlastně byla doba, kdy začalo hlučínské gymnázium vznikat a fungovat?

Pro nás Hlučiňáky a pro naši národní identitu to byl jeden z klíčových dějinných momentů. Vždyť to byly právě kulturní a jazykové důvody, které vedly k tomu, že jsme se stali součástí právě vzniklého Československa.

Bylo zapotřebí po dlouhém odloučení od slovanské slezské sounáležitosti tento prvek na Hlučínsku posílit. A gymnázium k tomu mělo přispět, a také jistě přispělo. Pro každý národ, pro každou národnostní a etnickou komunitu je důležité vypěstovat si vlastní inteligenci. K tomu nám Moravcům mělo pomoci i naše gymnázium založené dva roky po vzniku samostatné republiky.

Jste jedním z absolventů hlučínského gymnázia. Jak na svá léta v tomto ústavu vzpomínáte? Jsou to pro vás vzpomínky příjemné, nebo naopak ty némě příjemné?

Jak víme ze Šrámka, z Romaina Rollanda, ale hlavně z vlastních životních zkušenosti, jsou to právě ta gymnaziální léta, která jsou vnímána a která si pamatujeme jako to bytostné mládí. A to bývá ve vzpomínkách krásné, i kdyby nebylo vždy nejšťastnější.

Studoval jste zde v neblahých padesátých letech. Jak se tato doba slučovala se starostmi a zájmy tehdejšího studenta? Byli tehdejší studenti jiní než ti dnešní?

Byli jsme poválečná generace, která ještě na válku nemohla zapomenout. Situace v rodinách a v reálném životě nám to nedovolovaly. Ale kolektivizaci venkova, pronásledování církve, lživou měnovou reformu, nesmyslnou přeměnu gymnázia na jedenáctiletku - to vše jsme samozřejmě vnímali spolu s rodiči jako jevy negativní, jako šoky.

Projevy nevole, či dokonce nesouhlasu byly osobní, bázlivé a v podstatě nevinné - dlouhé vlasy, pruhované ponožky, četba knih, které nebyly na seznamu doporučené literatury. A doma - poslech zahraničních rozhlasových stanic. Kvůli zprávám a politickým komentářům a západní muzice, hlavně jazzu.

Proslýchá se, že jste byl zamilován do učitelky latiny a angličtiny. Prozradíte nám, jak to bylo?

Myslím, že přesnější popis stavu mé studentské mysli by byl, že jsem paní profesorku nesmírně obdivoval. A navíc se mi opravdu líbila. Naše zamilovanost, a to i do spolužaček, byla ovšem charakterizována zejména přímo platónskou plachostí.

Podle dostupných informací v poválečných časech došlo k čistkám mezi učitelským sborem gymnázia a někteří pedagogové museli školu opustit. Vám ale prý také hrozil vyhazov?

Určitě jsem se s režimem nikdy neztotožnil. Ani organizačně, ani myšlenkově. Takže žil člověk stále v jakési schizofrenní atmosféře. Po roce 1968 jsem byl i s rodinou ve Spojených státech, ale na rozdíl od většiny československých přátel, kteří v cizině zůstali, my se v roce 1970 vrátili. Z důvodů rodinných, ale i proto, že jsme byli optimističtější, než jsme být měli.

Ale stejně jako naši přátelé, kteří emigrovali, jsme čekali, že se situace změní. A když jsme byli tady, tak jsme k tomu mohli i trochu přispět. Režimní čistky na školách po Únoru a po okupaci 1968 byly snad tím nejbolestnějším zásahem do následných let a desetiletí života národa a pociťujeme to dodnes.

Jaká byla vaše další profesní cesta po absolvování gymnázia?

Vystudoval jsem anglistiku a rusistiku na olomoucké univerzitě. Pak jsem učil kromě obou jazyků též češtinu pro cizince, a to v Ostravě, Teplicích v Čechách, Prešově. Až jsem zakotvil na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde dosud přednáším hlavně anglickou a americkou literaturu. V letech po Listopadu 1989 jsem tam působil jako rektor, když jsme školu transformovali do nového, svobodného období. V letech 1997 - 99 jsem působil také jako rektor Středoevropské univerzity v Budapešti a Varšavě. Navíc jsem se v letech 1996 až 2006 zúčastnil jako senátor i parlamentní politik, a to i na mezinárodní scéně v Radě Evropy ve Štrasburku.

Když vás autoři filmu o gymnáziu oslovili, přijal jste jejich nabídku na spolupráci s nadšením? Co to ve vás vyvolalo?

Přijal jsem nabídku rád a natáčení mě těšilo, a to i proto, že ho dělali krajané.

Máte nějaký svůj zatím nesplněný sen?

To máme jistě každý. Já bych si přál, abychom měli jednou vládu, která konečně pochopí a moudře rozhodne, jak a co nejlépe investovat do budoucnosti národa. Vládu, která pochopí význam vzdělání a kultury.

Kdo je profesor Josef Jařab?

Český anglista, literární historik a teoretik a překladatel prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c., se narodil 26. července 1937 v Kravařích. V roce 1955 maturoval na gymnáziu v Hlučíně, o čtyři roky později absolvoval státní zkoušky z oborů angličtina a ruština na Filozofické fakultě Univerzity Palackého Olomouc a nastoupil místo na jazykové škole v Ostravě.

V roce 1968 se stal na Karlově univerzitě v Praze doktorem filozofie, v roce 1978 pak získal titul kandidáta věd a konečně v roce 1986 byl habilitován a jmenován docentem. Své znalosti postupně doplňoval mezi lety 1960 až 1970 na zahraničních stážích v Londýně, Salcburku a New Yorku, kde rodina Josefa Jařaba v letech 1968 až 1970 žila.

Ještě do listopadu 1989 se mu podařilo získat další stáže v USA, mimo jiné v DuBoisově institutu na Harvardově univerzitě. Od roku 1972 působí jako pedagog na Univerzitě Palackého, kde byl po roce 1990 jmenován po dvě funkční období rektorem.

V letech 1997 až 1999 byl též rektorem Středoevropské univerzity v Budapešti a Varšavě. V letech 1996 až 1998 byl senátorem Parlamentu České republiky za obvod Olomouc a v letech 2000 až 2006 byl senátorem za obvod Opava.

Josef Jařab je držitelem řady především akademických ocenění a medailí, členem několika významných českých i zahraničních společenských organizací a autor, spoluautor nebo editor více než 30 knih, sbírek esejů, antologií, apod., většinou z oblasti americké a anglické literatury a z literární teorie.

Josef Jařab byl ženatý, manželka Zdeňka zemřela v roce 2006. Má dva syny – Jana (1965) a Davida (1971).

Zdroj: osobní stránky Josefa Jařaba www.jarab.cz

Autor: Martin Kůs

10.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 130 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ /-KA NÁKLADNÍHO AUTA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o vnitrostátní dopravu, nutný řidičský průkaz sk. "C+E" +profesní průkaz, čistý trestní rejstřík., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 450 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18450 kč, mzda max. 21420 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba: jednosměnný provoz s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou (pouze denní směny), po - ne, včetně víkendů a svátků,směny: denní 7:00 - 19:00, , Charakteristika vykonávané práce:, Poskytování přímé obslužné péče pobytové sociální službě spočívající v nácviku jednoduchých denních činností, pomoci při osobní hygieně a oblékaní, manipulaci s přístroji, pomůckami, prádlem, udržování čistoty a osobní hygieny, podporu soběstačnosti, posilování životní aktivizace, vytváření základních sociálních a společenských kontaktů a uspokojování psychosociálních potřeb. , , , Plný úvazek na dobu určitou 1 roku s možností přechodu na dobu neurčitou., Nástup možný ihned nebo dle domluvy, , Požadavky: , - kurz pracovníka v sociálních službách, - občanská a trestní bezúhonnost, - řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, , Více informací k pracovní nabídce a náležitostem přihlášky pro zařazení do výběrového řízení najdete na, https://www.fontana-po.cz/kariera/5-0, Aktualizace: 18.5.2018. Pracoviště: Fontána, příspěvková organizace, Celní, č.p. 409, 748 01 Hlučín. Informace: Eva Salingerová, +420 739 063 322.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 22 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR -KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Churavý Lukáš, tel.: 731 428 556, e-mail: lukas.churavy@femont.cz, SŠ nebo VŠ vzdělání se stavebním nebo strojním zaměřením, uživatelská znalost AutoCadu, zkušenosti se softwarem Tekla Struktures výhodou, orientace ve stavebnictví či strojírenství, komunikativnost, samostatnost., Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Femont opava s.r.o., Vávrovická, č.p. 274, 747 73 Vávrovice. Informace: Lukáš Churavý, +420 731 428 556.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 15 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ZÁMEČNÍK-SVÁŘEČ /-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nutný platný svářečský průkaz na metodu ZK 135!! Podmínou rovněž vyučení a praxe v oboru., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Ak mont steel, s.r.o. -provozovna, Markvartovická, č.p. 1084, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Petra Kocurová, +420 602 520 199.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba přehrady Nové Heřminovy měla začít v roce 2020. Zahájení se o pět let odkládá.

Protipovodňová opatření zhodnotili starostové

SFC Opava-1FK.Příbram 1:1

Fotbalisté dorazí na radnici. Pozdravit je chtějí i fanoušci

Na Hadince odstartovala technoparty

Do areálu Hadinka, který se nachází v Klokočově u Vítkova, míří příznivci techna už po několikáté. Tradiční akce je opět také v hledáčku policie.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Fanděte na opavské Hlásce

Holdujete sportu? Pokud ano, zapojte se do fotografické soutěže Opavského a hlučínského deníku, kterou pořádá ve spolupráci s městem Opava.

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT