Po vyhlášení plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu to vypadalo, že záchytka osiří. Opak je pravdou.

„Alkoholu je mezi lidmi podle všeho pořád dost a mnoha lidem je zřejmě úplně jedno, co pijí. Metanol ignorují a jediné, co je zajímá, je možnost cvaknout si nějaké kořalky," říká pracovnice opavské záchytky Stanislava Vítková.

Uplynulou sobotu na erárních lůžkách přespalo pět fotbalových fanoušků ve stavu, ke kterému nepřišli jen z piva. Na stadion si zřejmě donesli své vlastní láhve a likvidovali jejich obsah zákaz nezákaz. V neděli bylo už klidněji, zařízení opustili jen dva prospaní opilci.

Minulý týden se na opavskou záchytku dostal jeden kuriózní klient. Původně skončil opilý v krnovské nemocnici pro podezření z otravy metanolem. Lékaři na ARO mu v zájmu záchrany jeho života a zdraví pumpovali do žil čistý alkohol. Pacient byl s takovým léčením evidentně velmi spokojený, ale lékaři po zjištění, že žádnou otravu nemá, už méně. Nechali ho zpitého jak zákon káže převézt k vystřízlivění na opavskou záchytku.

Když si zájemci tvrdé pití nekoupí v Česku, zajedou si pro něj do Polska nebo na Slovensko. Tamní obchodníci si určitě nepřejí nic jiného, než aby česká prohibice trvala co nejdéle. „Dost by mě zajímalo, co bude se staženým alkoholem. Nejspíš se po čase znovu dostane do oběhu," míní Stanislava Vítková.