Možná zazvoní i u vašich dveří. Pokud se tak stane, nezavírejte se před nimi, ale navažte s nimi kontakt a diskusi. K tomu, že navštívili právě vás, mají pádný důvod. Nejspíše totiž patříte mezi „hříšníky", kteří topí odpadky a zamořují v Opavě a okolí ovzduší.
Že je taková návštěva pro vás nepříjemná? Bodejť by nebyla, ale studenti za to nemohou. Naopak. Snaží se pomáhat, nikoli trestat. Až jejich stanoviska vyslechnete, možná změníte názor a uznáte, že mají pravdu.
Ale pojďme od začátku. Vše začalo již v únoru roku 2013, kdy se na půdě Slezského gymnázia v Opavě (SGO) začalo veřejně diskutovat o myšlence vytvořit projekt zaměřený na zlepšení kvality ovzduší v Opavě. Projekt, který podporuje i opavská radnice, dostal název EMISE.
Studenti získali na svou stranu i své pedagogy a odborníky, kteří s nimi začali spolupracovat. Jedním z nich je Jana Dudová z Katedry práv životního prostřední a pozemkového práva Masarykovy univerzity v Brně.
Loni na jaře prošli studenti školeními v chemické oblasti i oblasti správné prezentace, současně začali pracovat na vytvoření informativních brožur pro veřejnost a na tvorbě prezentací pro žáky základní škol.
„Informativní brožury budou veřejnost informovat jak o škodlivosti spalovaných látek pro ovzduší, tak o možnostech právního postihu takového chování. Studenti pracující v projektu jsou označeni plackou „emisaře" a budou upozorňovat majitele objektů porušujících předpisy o možnostech ekologičtějšího vytápění. To vše formou rozhovoru, pokud se tedy dozvoní a majitelé s nimi budou chtít jednat.
Pokud ne, vhodí informativní brožury do poštovní schránky," popsal práci v terénu student 4. ročníku Slezského gymnázia v Opavě Luděk Plachký.
Studenti emisaři vyjdou poprvé do ulic v úterý 21. ledna 2014 odpoledne.