VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Gottfrei schoval kouli před Hláskou za plech

Opava /TÉMA/ - Opavu v těchto dnech vyzdobilo umění tam, kde bychom jej za normálních okolností nečekali.

7.7.2011 35
SDÍLEJ:

V plechovém krytu koule před Hláskou nikdo umělecké dílo nehledá.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Přesunout umění z galerií do veřejných prostor města. To je hlavní cíl výtvarného symposia Ztracená Opava, které ve spolupráci se statutárním městem Opava připravila Galerie Gottfrei. Vernisáž výstavy objektů vzniklých na sympoziu proběhla minulou sobotu.

Objekty, které celkem třináct výtvarníků rozmístilo po ulicích a parcích města, si po jejich odinstalování z ulic může každý prohlédnout až do konce srpna v galerii v Krnovské ulici.

„Umění v ulicích ve veřejném prostoru města by mělo konfrontovat, inspirovat a vytvářet škálu názorů na kulturně-společenské využití ve městě Opava,“ říkají Václav Minařík, Pavel Havrlant a Tomáš Vrána, umělci sdružení do kolektivu Gottfrei a dodávají, že letošním tématem symposia jsou zapomenuté a opomíjené zákoutí města Opavy.

Každý z výtvarníků si vybral místo a formu ke své tvorbě a svým přepracováním na něj po svém upozornil. Opavané se tak například v sadech Svobody mohou setkat s odpadkovými koši, které pod igelitovým omotáním mají nainstalovanou fotografii svého obsahu a slogan, který se nějakým způsobem vztahuje k Opavě.

Rozporuplné dojmy ale lidé mají z plechového plotu, připomínajícího betonovací bednění. To schovalo jeden z opavských symbolů, plastiku Koule či Slunce stojící v kašně před Hláskou. „Nevím,co to je. Snad tu kouli čistí nebo co. Ale nelíbí se mi to,“ zněla nejčastější odpověď Opavanů, kteří se před nezvyklým objektem na Horním náměstím zastavili.

I když si lidé plechový objekt vysvětlují jinak než umění, organizátorům se jejich záměr splnil dokonale. Lidé si nezvyklého objektu všímají, před zakrytou koulí postávají a živě diskutují. Že se ale jedná o umění, si prakticky nikdo nepřipouští.

Martin Kůs

Netradiční vernisáž v Gottfrei

Fotograf Jiří Štencek vyzdobil snímky celkem čtyřiapadesát odpadkových košů.

Zajímavá společnost výtvarníků, jejich přátel a sympatizantů se sešla v sobotu odpoledne při vernisáži prací z výtvarného sympozia Ztracená Opava, které proběhlo v několika předcházejících dnech. Návštěvníky vernisáže přivítal za Galerii Gottfrei Václav Minařík, krátce představil projekt a předal slovo všem vystavujícím.

V jejich sympatických improvizovaných projevech bylo patrné, že se raději vyjadřují výtvarně než slovem. Někteří ze zúčastněných výtvarníků se spokojili s galerijními prostory, kde zájemci o výtvarné umění uvidí například malby Anny Drdové, Martiny Pavelkové či Jana Prokeše.

Za dalšími instalacemi bylo nutno vydat se spolu s umělci do terénu opuštěnými ulicemi, pod olověnými mraky a za studeného větru. Okružní procházka začínala prohlídkou fotografií Jiřího Štencka, které zdobí odpadkové koše v městských parcích, a vedla do výtvarných dílen Střední průmyslové a umělecké školy v Opavě, kde svou k instalaci připravenou originální sochu představil Petr Marcalík.

K největším překvapením pro Opavany bude asi patřit kostka Václava Minaříka na Horním náměstí. Jednotlivé umělce a jejich Zapomenuté a opomíjené zákoutí města Opavy, jak zní téma sympozia, představíme postupně podrobněji.

Výstava v Galerii Gottfrei na Krnovské ulici vznikla ve spolupráci se statutárním městem Opava a je pro návštěvníky otevřena vždy ve čtvrtek a v pátek odpoledne od 15 do 18 hodin.

Jaroslava Malá

Co je to Gottfrei?

Je spojení jedinečného prostoru a kooperace kolektivu výtvarníků, designérů, hudebníků, kurátorů a dalších svobodně smýšlejících lidí. Kombinací galerijní činnosti, minikulturní scény a profesních zkušeností vytvářet kulturně-společenské a vizuální hodnoty.

Hlavní náplní je především příchozího návštěvníka inspirovat a rozšířit pohled na danou věc. Značku Gottfrei tvoří a zaštiťuje studio FoxyQueen, její partneři a přátelé.

z webu gottfrei.com

Poznámka Zuzany Urbánkové: Moderní umění a jedna opice

Tento příběh na téma moderní umění jsem četla před lety a mám ho dodnes v živé paměti. Někde v Americe udělali malý pokus. Opici v zoologické zahradě dali do ruky štětec, barvy a před ní postavili velké bílé plátno. Opička malovala, čmárala, plácala dlaní. Klikyháky, skvrny, barvy, jak ji napadlo, jak se jí chtělo.

Když ji to přestalo bavit, plátno jí vzali, zarámovali a pověsili do jedné prestižní galerie moderního umění mezi obrazy renomovaných lidských malířů. I byla veliká a slavnostní vernisáž. Návštěvníci chodili, prohlíželi obraz po obrazu. Každý uznale pokýval hlavou, pronesl pár zasvěcených slov o tom, jaktomurozumí a co tím chtěl autor říci. Stejně tak diskutovali znalci umění a amatéři nad opičím obrazem, který mezi ty lidské dokonale zapadal.

Tak teď máme dvě možnosti. Buď si z nás autoři takových děl jako je například plot okolo koule před Hláskou střílejí a sledují, jací jsme snobi, nebo modernímu umění tohoto typu opravdu nerozumíme. Jestli ale chtěli svým dílem vyvolat pozornost, tak se jim to podařilo, o čemž svědčí nejen naše dvě redakční poznámky, ale zájem i Opavanů, kteří se u koule zastavují. Jen ta opice do toho všeho nějak nezapadá.
Poznámka Tomáše Pustky: Rozpoznat umění začíná být uměním

Rozlité barvy na bílém plátně, ale nehoda to nebyla. Rezavý lustr pod schodištěm, dříve tu však nevisel. Plot kolem kašny a o opravu se nejedná, milý princi. Co to tedy všechno může být?

Je to umění pohledem moderních autorů. Otázka zní, kdo definuje, co je a co není umění. Poslední roky to vypadá, že jediný, kdo to dokáže rozpoznat a definovat, je jen sám původce daného díla. Pro někoho se může například někdy jednat o pohled na hromadu zkroucených drátů, ale autor prohlásí „je to plastika“ a role se obrací.

Z občana je rázem kulturní ignorant a z kritizovaného sochaře nepochopený umělec překypující originalitou. Stačí o směsici naprosto nesouvisejících slov prohlásit, že se jedná o poezii, a z pisatele, kterému se při práci v hlavě pletl jídelní lístek a pár vypitých piv, se stává moderní básník.

Na druhou stranu mnozí umělci tvoří svá díla záměrně, mají myšlenku a snahu o invenci, což je jen dobře. Jako všechny ostatní oblasti lidského života, rovněž kultura se musí vyvíjet. Zároveň se stejně jako každý pokrok nemusí ani tento ve svých počátcích setkávat s masovým přijímáním ze strany veřejnosti. Jen kdybychom nepotřebovali tak často vysvětlovat, že to, nač se díváme, není důsledek náhody ani zemětřesení, ale skvost moderního umění.

7.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 35
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 90 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Lebeda Rudolf Ing., tel.:777 213 254, e-mail: info@opavskastrojirna.cz., Požadujeme manuální zručnost, pracovitost, spolehlivost, dobrá fyzická kondice a zdravotní způsobilost. Vhodnější pro muže - manipulace s břemeny nad 15 kg., Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce:, - řezání na pile, pomocné práce, manipulace s materiálem nad 15 kg.. Pracoviště: Opavská strojírna s.r.o. - provozovna, Vávrovická, č.p. 301, 747 07 Opava 7. Informace: Rudolf Lebeda, +420 777 213 254.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ -KA VE FARMACEUTICKÉ VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Tylšarová Lenka, tel.: 725 776 444, 553 780 580 - volejte PO-PÁ 8:00 - 14:00 hod, e-mail: dispecer@jaspa.cz, Manuální zručnost, spolehlivost. , Denní 12ti hodinové směny od 6:00 do 18:00 hod., pracoviště Opava, nástup ihned., Jedná se o úklid prostor ve farmaceutické výrobě.. Pracoviště: Jaspa s.r.o. - pracoviště teva, Ostravská, č.p. 305, 747 70 Opava 9. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444,553 780 580.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 17 780 Kč

Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní referent v Oddělení majetkových daní I. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17780 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy VŠ bez praxe. Prosíme zájemce, aby se pečlivě seznámili s podmínkami výběrového řízení na http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/3558866, , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 4. září 2017 tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, Na Jízdárně 3162/3, 709 00 Ostrava, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna3200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 4hun2cu., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 321086 odborný referent/vrchní referent v Oddělení majetkových daní I – Opava“.. Pracoviště: Finanční úřad pro moravskoslezský kraj, územní pracoviště v opavě, Masarykova třída, č.p. 310, 746 01 Opava 1. Informace: , .

Ostatní - Mechanici a opraváři jízdních kol a příbuzní 17 000 Kč

Mechanici a opraváři jízdních kol a příbuzní pracovníci PRODEJCE - MECHANIK JÍZDNÍCH KOL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: * KO: Bialik Jiří, životopis zašlete na e-mail: novus@sundance-bike.cz. , SOU, vhodné i pro absolventy, orientace a zájem o cyklistiku, orientace ve skladě, znalost montáže jízdních kol, komunikativnost, příjemné vystupování, orientace na zákazníka. Dobrý zdravotní stav. , Nástupní mzda 17 000 Kč - po zapracování možnost navýšení, prémie. Po dobrém zapracování možnost prodloužení smlouvy. Pracovní doba: krátký/dlouhý týden, pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Novus bike s.r.o. - prodejna sundance, Těšínská, č.p. 2931, 746 01 Opava 1. Informace: Jiří Bialik, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. března 2018

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Joel Ngandu Kayamba v dresu Opavy.
20

Joel Kayamba: Toho pána znám už z Baníku, pro mě je to rasista

Jaromír Bosák: Nechci skončit jako brontosaurus, kterému se lidé smějí

/ROZHOVOR/ Populární redaktor České televize Jaromír Bosák promluvil v rozhovoru pro Deník o nedávné olympiádě, své talk-show Ušák, roli komentátora v roce 2018 i o tom, kde se vidí za deset let.

Krimi z Opavska: Napadení, krádež, propíchnutá pneumatika

Případ fyzického napadení nebo vykradený obchod v Bělé. Nejenom tyhle události museli řešit v posledních dnech policisté na Opavsku.

Sportovcem okresu se opět stal Jakub Šiřina

Během sobotního večera už posedmnácté v řadě Slezské divadlo posloužilo k vyhlášení ankety o nejúspěšnějšího sportovce Opavska.

Kalendářní zima končí, chladno bude dál

Po prvním záchvěvu jara, který vrcholil o předminulém víkendu, se do regionu vrátilo zimní počasí. Například na Lysé hoře klesaly včera ráno teploty až k mínus patnácti stupňům Celsia. Během jediného týdne se tak ochladilo o zhruba dvacet stupňů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT