VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Gottfrei schoval kouli před Hláskou za plech

Opava /TÉMA/ - Opavu v těchto dnech vyzdobilo umění tam, kde bychom jej za normálních okolností nečekali.

7.7.2011 35
SDÍLEJ:

V plechovém krytu koule před Hláskou nikdo umělecké dílo nehledá.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Přesunout umění z galerií do veřejných prostor města. To je hlavní cíl výtvarného symposia Ztracená Opava, které ve spolupráci se statutárním městem Opava připravila Galerie Gottfrei. Vernisáž výstavy objektů vzniklých na sympoziu proběhla minulou sobotu.

Objekty, které celkem třináct výtvarníků rozmístilo po ulicích a parcích města, si po jejich odinstalování z ulic může každý prohlédnout až do konce srpna v galerii v Krnovské ulici.

„Umění v ulicích ve veřejném prostoru města by mělo konfrontovat, inspirovat a vytvářet škálu názorů na kulturně-společenské využití ve městě Opava,“ říkají Václav Minařík, Pavel Havrlant a Tomáš Vrána, umělci sdružení do kolektivu Gottfrei a dodávají, že letošním tématem symposia jsou zapomenuté a opomíjené zákoutí města Opavy.

Každý z výtvarníků si vybral místo a formu ke své tvorbě a svým přepracováním na něj po svém upozornil. Opavané se tak například v sadech Svobody mohou setkat s odpadkovými koši, které pod igelitovým omotáním mají nainstalovanou fotografii svého obsahu a slogan, který se nějakým způsobem vztahuje k Opavě.

Rozporuplné dojmy ale lidé mají z plechového plotu, připomínajícího betonovací bednění. To schovalo jeden z opavských symbolů, plastiku Koule či Slunce stojící v kašně před Hláskou. „Nevím,co to je. Snad tu kouli čistí nebo co. Ale nelíbí se mi to,“ zněla nejčastější odpověď Opavanů, kteří se před nezvyklým objektem na Horním náměstím zastavili.

I když si lidé plechový objekt vysvětlují jinak než umění, organizátorům se jejich záměr splnil dokonale. Lidé si nezvyklého objektu všímají, před zakrytou koulí postávají a živě diskutují. Že se ale jedná o umění, si prakticky nikdo nepřipouští.

Martin Kůs

Netradiční vernisáž v Gottfrei

Fotograf Jiří Štencek vyzdobil snímky celkem čtyřiapadesát odpadkových košů.

Zajímavá společnost výtvarníků, jejich přátel a sympatizantů se sešla v sobotu odpoledne při vernisáži prací z výtvarného sympozia Ztracená Opava, které proběhlo v několika předcházejících dnech. Návštěvníky vernisáže přivítal za Galerii Gottfrei Václav Minařík, krátce představil projekt a předal slovo všem vystavujícím.

V jejich sympatických improvizovaných projevech bylo patrné, že se raději vyjadřují výtvarně než slovem. Někteří ze zúčastněných výtvarníků se spokojili s galerijními prostory, kde zájemci o výtvarné umění uvidí například malby Anny Drdové, Martiny Pavelkové či Jana Prokeše.

Za dalšími instalacemi bylo nutno vydat se spolu s umělci do terénu opuštěnými ulicemi, pod olověnými mraky a za studeného větru. Okružní procházka začínala prohlídkou fotografií Jiřího Štencka, které zdobí odpadkové koše v městských parcích, a vedla do výtvarných dílen Střední průmyslové a umělecké školy v Opavě, kde svou k instalaci připravenou originální sochu představil Petr Marcalík.

K největším překvapením pro Opavany bude asi patřit kostka Václava Minaříka na Horním náměstí. Jednotlivé umělce a jejich Zapomenuté a opomíjené zákoutí města Opavy, jak zní téma sympozia, představíme postupně podrobněji.

Výstava v Galerii Gottfrei na Krnovské ulici vznikla ve spolupráci se statutárním městem Opava a je pro návštěvníky otevřena vždy ve čtvrtek a v pátek odpoledne od 15 do 18 hodin.

Jaroslava Malá

Co je to Gottfrei?

Je spojení jedinečného prostoru a kooperace kolektivu výtvarníků, designérů, hudebníků, kurátorů a dalších svobodně smýšlejících lidí. Kombinací galerijní činnosti, minikulturní scény a profesních zkušeností vytvářet kulturně-společenské a vizuální hodnoty.

Hlavní náplní je především příchozího návštěvníka inspirovat a rozšířit pohled na danou věc. Značku Gottfrei tvoří a zaštiťuje studio FoxyQueen, její partneři a přátelé.

z webu gottfrei.com

Poznámka Zuzany Urbánkové: Moderní umění a jedna opice

Tento příběh na téma moderní umění jsem četla před lety a mám ho dodnes v živé paměti. Někde v Americe udělali malý pokus. Opici v zoologické zahradě dali do ruky štětec, barvy a před ní postavili velké bílé plátno. Opička malovala, čmárala, plácala dlaní. Klikyháky, skvrny, barvy, jak ji napadlo, jak se jí chtělo.

Když ji to přestalo bavit, plátno jí vzali, zarámovali a pověsili do jedné prestižní galerie moderního umění mezi obrazy renomovaných lidských malířů. I byla veliká a slavnostní vernisáž. Návštěvníci chodili, prohlíželi obraz po obrazu. Každý uznale pokýval hlavou, pronesl pár zasvěcených slov o tom, jaktomurozumí a co tím chtěl autor říci. Stejně tak diskutovali znalci umění a amatéři nad opičím obrazem, který mezi ty lidské dokonale zapadal.

Tak teď máme dvě možnosti. Buď si z nás autoři takových děl jako je například plot okolo koule před Hláskou střílejí a sledují, jací jsme snobi, nebo modernímu umění tohoto typu opravdu nerozumíme. Jestli ale chtěli svým dílem vyvolat pozornost, tak se jim to podařilo, o čemž svědčí nejen naše dvě redakční poznámky, ale zájem i Opavanů, kteří se u koule zastavují. Jen ta opice do toho všeho nějak nezapadá.
Poznámka Tomáše Pustky: Rozpoznat umění začíná být uměním

Rozlité barvy na bílém plátně, ale nehoda to nebyla. Rezavý lustr pod schodištěm, dříve tu však nevisel. Plot kolem kašny a o opravu se nejedná, milý princi. Co to tedy všechno může být?

Je to umění pohledem moderních autorů. Otázka zní, kdo definuje, co je a co není umění. Poslední roky to vypadá, že jediný, kdo to dokáže rozpoznat a definovat, je jen sám původce daného díla. Pro někoho se může například někdy jednat o pohled na hromadu zkroucených drátů, ale autor prohlásí „je to plastika“ a role se obrací.

Z občana je rázem kulturní ignorant a z kritizovaného sochaře nepochopený umělec překypující originalitou. Stačí o směsici naprosto nesouvisejících slov prohlásit, že se jedná o poezii, a z pisatele, kterému se při práci v hlavě pletl jídelní lístek a pár vypitých piv, se stává moderní básník.

Na druhou stranu mnozí umělci tvoří svá díla záměrně, mají myšlenku a snahu o invenci, což je jen dobře. Jako všechny ostatní oblasti lidského života, rovněž kultura se musí vyvíjet. Zároveň se stejně jako každý pokrok nemusí ani tento ve svých počátcích setkávat s masovým přijímáním ze strany veřejnosti. Jen kdybychom nepotřebovali tak často vysvětlovat, že to, nač se díváme, není důsledek náhody ani zemětřesení, ale skvost moderního umění.

7.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 35
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 110 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Montér průmyslových armatur. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, SOU/SŠ v oboru strojírenství, manuální zručnost, aktivní přístup, samostatnost, zodpovědnost, znalost čtení strojírenské výkresové dokumentace podmínkou, znalost základů měření, dobrý zdravotní stav, čistý trestní rejstřík, řidičský průkaz sk. B, praxe výhodou, zkušenosti s lakováním vzduchovou pistolí také výhodou., , Náplň práce:, montáž průmyslových armatur, lakování armatur, vstupní/výstupní kontrola., , Nabízíme: , mzda od 110,- Kč / hod + osobní ohodnocení, stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní a životní připojištění. Strukturovaný životopis pošlete na e-mail: ales.rataj@ke-arm.com.. Pracoviště: Ke-arm, s.r.o. - pracoviště hala iiib, Vávrovická, č.p. 280, 747 07 Opava 7. Informace: Aleš Rataj, +420 555 440 210.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Koval Oleksii, tel.: 776 383 333 - volejte pouze v pondělí a čtvrtek od 9:00 do 11:00 hod. Nechodit na pracoviště, kontaktní osoba se tam nenachází., Jedná se o krátkodobé zaměstnání do 90 dní. , Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Penlirin s.r.o. - pracoviště opava, Těšínská, č.p. 1006, 746 01 Opava 1. Informace: Oleksii Koval, +420 776 383 333.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 22 500 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví STAVEBNÍ MISTR/OVÁ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: p. Franzová, tel. 605243704, email: info@f-h.cz, Podmínka SŠ vzdělání staveb. směru., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Fichna - hudeczek a.s., Opavská, č.p. 535, 747 18 Píšť. Informace: Franzová, +420 595 055 541.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 500 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, KANTÝNSKÁ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Šperlová Lenka Bc., Luzarová Marie, tel.: 605 263 787, 603 221 323 - volejte pouze 7:00 - 15:00 hod., Vzdělání nerozhoduje, ŘP sk. B výhodou. , Náplň práce: příprava jídel, odvoz jídel, výdej v kantýně., Pracovní doba: po - pá 5:00 - 13:00 hod., pracoviště Dolní Benešov a přilehlé provozovny, nástup možný ihned.. Pracoviště: Lb gastro s. r. o., Hájecká, č.p. 238, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Lenka Šperlová, +420 605 263 787.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FORTUNA:LIGA Mladá Boleslav – SFC Opava 6:1 (3:1), na snímku Matěj Hrabina (SFC Opava), Jan Schaffartzik (SFC Opava) a Tiemoko Konate (FK Mladá Boleslav).
AKTUALIZOVÁNO
2 42

Opavský kolaps v Mladé Boleslavi

Ilustrační foto.

Hlučín veze bod z Líšně a je první

Petr Uvíra spasil Háj

Zlatnický rodák a bývalý hráč Slezského FC Opava Petr Uvíra spasil hájecké fotbalisty v zápase Krajského přeboru se Šenovem. Díky jeho dvěma gólům vyhráli domácí 2:1.

Srpen 1968 na severní Moravě a ve Slezsku: demonstrace, zaťaté pěsti a nadávky

FOTOGALERIE DOBOVÝCH SNÍMKŮ/ Od vojenské invaze armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968 uplynulo padesát let. Český pohled na tento zásah je jednoduchý: Sověti nechtěli, abychom vytvořili svobodnou a demokratickou společnost.

Hlučínsko: střet sanitky s autem si vyžádal tři zraněné

Lékařský tým rendez-vous z Hlučína a posádka rychlé zdravotnické pomoci vyjížděly v sobotu o půl třetí odpoledne do Píště. Dostali hlášení o tom, že se zde nachází pacient s náhlými vnitřními potížemi.

OBRAZEM: Beachvolejbalový Super Cup v Opavě je v plném proudu. Podívejte se

Mezinárodní beachvolejbalový Super Cup, který se o víkendu koná ve sportovním areálu beachvolejbalu na Kolofíkově nábřeží v Opavě, je v plném proudu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT