VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Gottfrei schoval kouli před Hláskou za plech

Opava /TÉMA/ - Opavu v těchto dnech vyzdobilo umění tam, kde bychom jej za normálních okolností nečekali.

7.7.2011 35
SDÍLEJ:

V plechovém krytu koule před Hláskou nikdo umělecké dílo nehledá.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Přesunout umění z galerií do veřejných prostor města. To je hlavní cíl výtvarného symposia Ztracená Opava, které ve spolupráci se statutárním městem Opava připravila Galerie Gottfrei. Vernisáž výstavy objektů vzniklých na sympoziu proběhla minulou sobotu.

Objekty, které celkem třináct výtvarníků rozmístilo po ulicích a parcích města, si po jejich odinstalování z ulic může každý prohlédnout až do konce srpna v galerii v Krnovské ulici.

„Umění v ulicích ve veřejném prostoru města by mělo konfrontovat, inspirovat a vytvářet škálu názorů na kulturně-společenské využití ve městě Opava,“ říkají Václav Minařík, Pavel Havrlant a Tomáš Vrána, umělci sdružení do kolektivu Gottfrei a dodávají, že letošním tématem symposia jsou zapomenuté a opomíjené zákoutí města Opavy.

Každý z výtvarníků si vybral místo a formu ke své tvorbě a svým přepracováním na něj po svém upozornil. Opavané se tak například v sadech Svobody mohou setkat s odpadkovými koši, které pod igelitovým omotáním mají nainstalovanou fotografii svého obsahu a slogan, který se nějakým způsobem vztahuje k Opavě.

Rozporuplné dojmy ale lidé mají z plechového plotu, připomínajícího betonovací bednění. To schovalo jeden z opavských symbolů, plastiku Koule či Slunce stojící v kašně před Hláskou. „Nevím,co to je. Snad tu kouli čistí nebo co. Ale nelíbí se mi to,“ zněla nejčastější odpověď Opavanů, kteří se před nezvyklým objektem na Horním náměstím zastavili.

I když si lidé plechový objekt vysvětlují jinak než umění, organizátorům se jejich záměr splnil dokonale. Lidé si nezvyklého objektu všímají, před zakrytou koulí postávají a živě diskutují. Že se ale jedná o umění, si prakticky nikdo nepřipouští.

Martin Kůs

Netradiční vernisáž v Gottfrei

Fotograf Jiří Štencek vyzdobil snímky celkem čtyřiapadesát odpadkových košů.

Zajímavá společnost výtvarníků, jejich přátel a sympatizantů se sešla v sobotu odpoledne při vernisáži prací z výtvarného sympozia Ztracená Opava, které proběhlo v několika předcházejících dnech. Návštěvníky vernisáže přivítal za Galerii Gottfrei Václav Minařík, krátce představil projekt a předal slovo všem vystavujícím.

V jejich sympatických improvizovaných projevech bylo patrné, že se raději vyjadřují výtvarně než slovem. Někteří ze zúčastněných výtvarníků se spokojili s galerijními prostory, kde zájemci o výtvarné umění uvidí například malby Anny Drdové, Martiny Pavelkové či Jana Prokeše.

Za dalšími instalacemi bylo nutno vydat se spolu s umělci do terénu opuštěnými ulicemi, pod olověnými mraky a za studeného větru. Okružní procházka začínala prohlídkou fotografií Jiřího Štencka, které zdobí odpadkové koše v městských parcích, a vedla do výtvarných dílen Střední průmyslové a umělecké školy v Opavě, kde svou k instalaci připravenou originální sochu představil Petr Marcalík.

K největším překvapením pro Opavany bude asi patřit kostka Václava Minaříka na Horním náměstí. Jednotlivé umělce a jejich Zapomenuté a opomíjené zákoutí města Opavy, jak zní téma sympozia, představíme postupně podrobněji.

Výstava v Galerii Gottfrei na Krnovské ulici vznikla ve spolupráci se statutárním městem Opava a je pro návštěvníky otevřena vždy ve čtvrtek a v pátek odpoledne od 15 do 18 hodin.

Jaroslava Malá

Co je to Gottfrei?

Je spojení jedinečného prostoru a kooperace kolektivu výtvarníků, designérů, hudebníků, kurátorů a dalších svobodně smýšlejících lidí. Kombinací galerijní činnosti, minikulturní scény a profesních zkušeností vytvářet kulturně-společenské a vizuální hodnoty.

Hlavní náplní je především příchozího návštěvníka inspirovat a rozšířit pohled na danou věc. Značku Gottfrei tvoří a zaštiťuje studio FoxyQueen, její partneři a přátelé.

z webu gottfrei.com

Poznámka Zuzany Urbánkové: Moderní umění a jedna opice

Tento příběh na téma moderní umění jsem četla před lety a mám ho dodnes v živé paměti. Někde v Americe udělali malý pokus. Opici v zoologické zahradě dali do ruky štětec, barvy a před ní postavili velké bílé plátno. Opička malovala, čmárala, plácala dlaní. Klikyháky, skvrny, barvy, jak ji napadlo, jak se jí chtělo.

Když ji to přestalo bavit, plátno jí vzali, zarámovali a pověsili do jedné prestižní galerie moderního umění mezi obrazy renomovaných lidských malířů. I byla veliká a slavnostní vernisáž. Návštěvníci chodili, prohlíželi obraz po obrazu. Každý uznale pokýval hlavou, pronesl pár zasvěcených slov o tom, jaktomurozumí a co tím chtěl autor říci. Stejně tak diskutovali znalci umění a amatéři nad opičím obrazem, který mezi ty lidské dokonale zapadal.

Tak teď máme dvě možnosti. Buď si z nás autoři takových děl jako je například plot okolo koule před Hláskou střílejí a sledují, jací jsme snobi, nebo modernímu umění tohoto typu opravdu nerozumíme. Jestli ale chtěli svým dílem vyvolat pozornost, tak se jim to podařilo, o čemž svědčí nejen naše dvě redakční poznámky, ale zájem i Opavanů, kteří se u koule zastavují. Jen ta opice do toho všeho nějak nezapadá.
Poznámka Tomáše Pustky: Rozpoznat umění začíná být uměním

Rozlité barvy na bílém plátně, ale nehoda to nebyla. Rezavý lustr pod schodištěm, dříve tu však nevisel. Plot kolem kašny a o opravu se nejedná, milý princi. Co to tedy všechno může být?

Je to umění pohledem moderních autorů. Otázka zní, kdo definuje, co je a co není umění. Poslední roky to vypadá, že jediný, kdo to dokáže rozpoznat a definovat, je jen sám původce daného díla. Pro někoho se může například někdy jednat o pohled na hromadu zkroucených drátů, ale autor prohlásí „je to plastika“ a role se obrací.

Z občana je rázem kulturní ignorant a z kritizovaného sochaře nepochopený umělec překypující originalitou. Stačí o směsici naprosto nesouvisejících slov prohlásit, že se jedná o poezii, a z pisatele, kterému se při práci v hlavě pletl jídelní lístek a pár vypitých piv, se stává moderní básník.

Na druhou stranu mnozí umělci tvoří svá díla záměrně, mají myšlenku a snahu o invenci, což je jen dobře. Jako všechny ostatní oblasti lidského života, rovněž kultura se musí vyvíjet. Zároveň se stejně jako každý pokrok nemusí ani tento ve svých počátcích setkávat s masovým přijímáním ze strany veřejnosti. Jen kdybychom nepotřebovali tak často vysvětlovat, že to, nač se díváme, není důsledek náhody ani zemětřesení, ale skvost moderního umění.

7.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 35
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč

Obchodní zástupci OBCHODNÍ ZÁSTUPCE, ZÁSTUPKYNĚ PRO ZAHRANIČNÍ OBCHOD. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Sekerášová Hedvika, tel.: 553 602 520, e-mail: sekerasova@inge.cz, SŠ/VŠ, perfektní znalost AJ slovem i písmem, praxi na uvedené pozici. Zkušenosti z oboru elektro nebo strojní výroby výhodou. Mzda bude upřesněna u pohovoru.. Pracoviště: Inge opava, spol. s r.o., Stará silnice, č.p. 2314, 746 01 Opava 1. Informace: Hedvika Sekerášová, +420 553 602 520.

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Fotograf, kamereman a 20 000 Kč

Umělečtí, reklamní fotografové FOTOGRAF -KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *Svůj strukturovaný životopis spolu s portfoliem fotografií (min. 10) zašlete na kariera@stoklasa.cz, do předmětu uveďte fotograf/fotografka., Požadujeme: zkušenosti s fotografováním v ateliéru (znalost zábleskových světel apod.), znalost práce s profesionální digitální zrcadlovkou (ovládání, nastavení), znalost úpravy fotografií v editačním SW., Nabízíme: pružnou pracovní dobu, možnost dalšího vzdělávání a rozvoje., Pracovní náplň: fotografování zboží na modelech, pro reklamní účely a marketingové kampaně. Spolupráce na videonávodech a úprava fotografií.. Pracoviště: Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Záhumenní, č.p. 453, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: , .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 15 000 Kč

Odborní pojišťovací poradci PŘEPÁŽKOVÝ PRACOVNÍK, PRACOVNICE. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: *KO: Švidrnochová Barbora, e-mail: barbora.svidrnochova@uniqa.cz, SŠ vzdělání, ochota vzdělávat se, komunikativnost a aktivní přístup, praxe v obchodní činnosti, pojišťovnictví nebo příbuzném oboru vítána, čistý trestní rejstřík. , Pracoviště Opava, pružná pracovní doba, nástup ihned. , Pro oblastní kancelář v Opavě hledáme komunikativní kolegy s příjemným vystupováním, obchodním duchem a orientací na výsledek. Obsluha stávajících a nových klientů, finanční poradenství. Nabízíme proškolení a certifikaci v oboru pojišťovnictví a finančních služeb.. Pracoviště: Uniqa pojišťovna, a.s. - opava, Kolářská, č.p. 454, 746 01 Opava 1. Informace: Barbora Švidrnochová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč

Řídící pracovníci stavebního provozu STAVBYVEDOUCÍ HSV. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ziegler Petr Ing., tel.: 731 428 558, e-mail: petr.ziegler@femont.cz, po předchozí domluvě možno přijít i na pracoviště., VŠ nebo SŠ vzdělání v oboru, autorizace vítána, praxe v oboru min. 5 let., Práce na území ČR, případně v zahraničí (Slovensko), nástup ihned., Nabízíme stabilní pracovní prostředí a dobrý pracovní kolektiv.. Pracoviště: Femont opava s.r.o., Vávrovická, č.p. 274, 747 73 Vávrovice. Informace: Petr Ziegler, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý muž zastavoval dopravu

Ilustrační foto.
39

Rájem motorkářů v Moravskoslezském kraji je Opavsko

AKTUALIZUJEME

Opava nedala Žižkovu šanci

/FOTOGALERIE,3x VIDEO/ Po dvou remízách v řadě brali opavští fotbalisté tři body. Na domácím trávníku porazili Žižkov 3:0. Před téměř čtyř tisícovkami diváků nedali týmu zpod televizního vysílače šanci.

Kamionem najedu do dětí, hrozil mladík z Ostravy. V plánu měl i natočení videa

Mladík z Ostravy po sobě chtěl zanechat spoušť v podobě rozmačkaných lebek. Kamionem najedu do dětí, hrozil na internetu. Vzorem mu byl terorista z Nice a Hepnarová.    

Školka zřídila miniarboretum

/FOTOGALERIE/ Nevšední projekt může veřejnost od nedávna navštívit na zahradě Mateřské školy Havlíčkova v Opavě. Před několika dny zde totiž bylo otevřeno takzvané miniarboretum, na jehož vzniku se podílely i samotné děti.

O hustém provozu se ministr přesvědčil osobně

Jedním z bodů v programu návštěvy vlády v demisi v Moravskoslezském kraji bylo také setkání se starosty obcí. A na to se jich vypravilo hned několik také z opavského okresu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT