Hlavní náplní bylo první oficiální představení projektu Opava City Center. Ten plánuje v prostoru mezi Horním náměstím, Popskou ulicí a Rybím trhem realizovat zmíněná developerská firma. Součástí obchodního centra, které vyroste na ploše sedmi a půl tisíce metrů čtverečních, by neměly být jen obchody a restaurace, ale i několik desítek bytů a podzemní garáže. Bytové jednotky, obrácené směrem do Popské ulice, budou mít samostatný vchod a vlastní podzemní garáže. Na rovných střechách navíc podle zástupců firmy vzniknou restaurační prostory. Počítá se i se zachováním části stávající zeleně.

Vyjádření Crestylu jsou rozporuplná

Jak na prezentaci uvedl generální ředitel firmy Omar Koleilat, hlavním cílem projektu je přitáhnout lidi zpět do centra. „Aby každý Opavan věděl, že cokoli chce, najde v tomto centu a ne v hypermarketu na okraji města,“ vysvětlil Koleilat a dodal, že podobné cíle sleduje firma i v jiných městech. V rozporu s jeho tvrzením je však skutečnost, že jen před několika lety firma Crestyl stavbu právě takového hypermarketu na okraji Opavy realizovala. Konkrétně se jednalo o hypermarket Tesco na Těšínské ulici.

Panelák pryč, Slezanka zůstává

Podle investora má projekt Opava City Center zatím dvě etapy. První ještě počítá s tím, že panelák, který v současnosti patří ministerstvu zemědělství, zůstane zachován. Do budoucna má však firma rozpracovánu i druhou etapu projektu, v níž se už počítá s jeho odstraněním. „Dle našeho názoru nemá v historickém centru co dělat. Pak bychom mohli zrekonstruovat i zbytek toho bloku,“ uvedl hlavní architekt projektu Petr Franta. Co se týče Slezanky, která mnohým Opavanům dodnes nepřirostla k srdci, v dohledné době investor s jejím zbouráním a začleněním prostoru do projektu nepočítá. „Dokud patří někomu jinému, nemůžeme s ní nic dělat. Je to privátní subjekt, ale myslíme si, že by mohl patřit do našeho návrhu,“ vysvětlil Koleilat.

Unikátní měnírna zůstane zachována

Zcela jiný osud než dvě výše zmíněné budovy čeká měnírnu elektrického proudu. Tato technická památka, jejíž unikátní vybavení nemá v rámci naší republiky obdoby, bude do nového projektu zakomponována. „Měnírnu integrujeme do objektu a představíme veřejnosti,“ upřesnil Petr Franta s tím, že její technické vybavení bude vystaveno ve schráni z bezpečnostního skla.

Koleilat: My můžeme začít už zítra

A kdy by měla stavba Opava City Centre začít? „Kdyby to bylo na nás, začneme třeba zítra, ale kvůli nezbytným povolením to není reálné. Rádi bychom začali stavbu do konce příštího roku, taková stavba trvá přibližně čtrnáct až patnáct měsíců,“ uvedl Koleilat s tím, že svůj čas si vyžádají i archeologický výzkum na budoucím staveništi. Na místě už přesto nyní začaly geologické práce. Zatím odborníci navrtávají archeologické sondy a tento týden začnou i se sondami statickými, které půjdou do hloubky dvaceti metrů.