VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Promarněná šance? Šilheřovický park chátrá dále

Šilheřovice /FOTOGALERIE/ – Dlouhá léta zanedbávaný Šilheřovický park se mohl konečně začít revitalizovat. Jeden z majitelů pozemků však bohužel nepřipojil svůj souhlas s projektem, který měl přinést potřebné dotace na záchranu.

1.3.2010
SDÍLEJ:

Že je obnova chátrajícího Šilheřovického parku nutná jako sůl, potvrzuje i prezident TJ Mittal Ostrava Stanislav Konkolski. Potřebný podpis pod žádost o dotaci na revitalizace přírodní památky však nepřipojil.Foto: DENÍK / Pavel Sonnek

Známý mezi golfisty, oblíbený nejen mezi Ostravany pro příjemné procházky. Významná kulturní památka našeho kraje. To je bezmála stohektarový Šilheřovický park s množstvím vzácných stromů přivezených z celého světa.

K tomu, aby byl i nadále vyhledávaným a zároveň bezpečným místem pro golfové hráče i běžné návštěvníky, však nezbytně potřebuje obnovu. K té ale hned tak nedojde. Příležitost získat desítky milionů korun z evropských fondů na revitalizaci parku protekla iniciátorům projektu mezi prsty.

Vniveč přišlo jejich úsilí, ale i půlroční práce dendrologů či geometrů.

Práce dendrologů přišla vniveč

„Šilheřovický park je pojem, potřebuje ale okamžitou záchranu, aby byl bezpečně přístupný. Mohli jsme na tyto účely zvednout přes padesát milionů korun doslova ze země, udělat dobrou věc, ale bohužel to jeden z majitelů pozemků zasekl,“ posteskla si Marcela Mostýnová, předsedkyně sdružení Zámecký park Šilheřovice.

Slova této ženy, která má se získáváním peněz z evropských fondů nemalé zkušenosti, poukazují na smutný konec, který ve schvalování projektu nastal. Ačkoliv byl záměr revitalizace parku pečlivě připraven a prošel všemi stupni schvalování, žádost nakonec musela být Státním fondem životního prostředí vyřazena.

Chyběl na ní jeden ze tří potřebných podpisů majitelů pozemků, a to od sportovního klubu TJ Mittal Ostrava. „Vše bylo připraveno, nechápu, proč souhlas nepodepsali. Vždyť by to bylo také k jejich prospěchu,“ vyjádřila se Markéta Hubyčová, představitelka společnosti Racimolo Roni, která vlastní v Šilheřovickém parku část pozemků včetně Rothschildova zámku.

„TJ Mittal pozemky před lety získal bezúplatně od státu a zřejmě podle toho se k nim také chová. Je to škoda pro všechny návštěvníky parku. Dokud někomu nespadne větev na hlavu, tak se asi nic nezačne dít,“ dodala.

Proč Mittal žádost nepodepsal?

Podle slov Stanislava Konkolského, prezidenta TJ Mittal Ostrava, však tento vlastník největší části pozemků v Šilheřovickém parku zájem o jeho revitalizaci má. Proč tedy nepřidal svůj podpis k podrobně zpracované žádosti pro 13. výzvu o dotace z evropských operačních programů? Protože se prý nestihly doladit všechny detaily.

„Nejsem proti tomuto projektu, vždyť je to i pro nás úžasná příležitost pro obnovu parku. Žádost o dotaci jsme u nás projednali a schválili, právníci si pak ale vyměňovali znění smluv tam a zpět, až uplynul čas na podání. Nic tragického v tom nevidím, můžeme požádat o dotaci ve 14. výzvě letos na podzim,“ vyjádřil se k problematice Konkolski.

To, že při troše vůle se dal podpis pod žádost připojit už v prvním termínu, tedy do 5. ledna letošního roku, kdyby jeho právníci nedělali sdružení zbytečné obstrukce, nekomentoval. „Těžko říct, jestli jsme udělali všechno, ale hodně určitě,“ řekl jen.

Zároveň však potvrdil, že kdyby se s obnovou parku začalo letos nebo nejpozději příští rok, tak by to bylo za minutu dvanáct. Bez peněz to však nepůjde. „Je to obrovská škoda, že se nestihla podat žádost do 13. výzvy. Očekává se, že peníze na tyto účely budou z evropských operačních programů vyčerpány a na podzim už se na takovéto projekty finance nenajdou.

Na naší straně přitom stál kraj, památkáři, obce… Kromě Mittalu vlastně úplně všichni,“ dodala ještě Mostýnová.

Více o celé problematice můžete najít také na webu www.zameksilherovice.cz.

Autor: Martin Pleva

1.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zasedání zastupitelstva v Hlučíně. Ilustrační foto.

Zastupitelé Vítkova a Hlučína v tomto týdnu zasednou

Amnesty International. Ilustrační foto.

Maraton psaní dopisů zavítá do OC Breda

Václav Bujnoch: Nesměli jsme si dovolit podcenění

/ROZHOVOR/ Jihočeská mise v podání opavských basketbalistů dopadla výborně. Slezané splnili roli favorita a domácí Jindřichův Hradec porazili 96:86. Patnácti body se zaskvěl čtyřiadvacetiletý křídelník Václav Bujnoch.

Zastupitelé rozhodli o rozpočtu a novém bazénu

Nový bazén, rozpočet nebo například výstavba penzionu pro seniory. O tom rozhodli opavští zastupitelé na své pondělní schůzi.

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Kravaře

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Kravařský zámek se o víkendu oblékl do vánočního kabátu

Desítky stánků a prodejců, ukázky lidových řemesel, betlémy nebo hudební vystoupení. To byly tradiční Vánoce na zámku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT