„Ve zpravodaji Hláska uveřejnilo město tabulky s připravovanými investičními plány pro rok 2010, kde avizují vybudování protihlukové zdi u zástavby, která sousedí s východní částí severního obchvatu u Stříbrného jezera, s rozpočtem 4 miliony korun.

Zajímalo by mě tedy, kde hledat onen severní obchvat, když jeho výstavba je doposud v nedohlednu. A pokud souvisí výstavba protihlukové zdi s nárůstem dopravy po ulici Vrchní, Rolnická, U Dráhy po otevření spojky S1, proč je budována právě u zástavby u Stříbrného jezera,“ ptá se Skotnica a dodává, že bydlí v Rolnické ulici a nárůst dopravy ho také značně ovlivňuje.

„Řadová zástavba u Stříbrného jezera je od cesty vzdálená odhadem patnáct metrů a oddělená stromy a křovinami. Na Rolnické ulici to máme od oken domu k vozovce něco okolo tří metrů a žádného takového protihlukového opatření se nedočkáme.

Proč tedy město investuje do tohoto projektu, když podle mě by byl potřebnější chodník pro pěší od Mostní ulice ke Stříbrnému jezeru,“ řekl rozhořčeně Tomáš Skotnica.

Na jeho dotaz odpovídá tiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler. „Vámi zmíněnou protihlukovou zeď sice město zařadilo do svého investičního plánu, ale finanční náklady na její výstavbu uhradí v konečném zúčtování Ředitelství silnic a dálnic.

Radnice je zde pouze v roli prostředníka, aby urychlila výstavbu. Město se tímto způsobem snaží pomoci lidem z této lokality, kteří výstavbu považovali za zcela prvořadou,“ vysvětluje Šindler.

Jak vlastně celá věc podle jeho slov funguje a kdo se o silnice tohoto typu stará? „Vlastníkem všech silnic I. třídy v celé republice je stát, tedy prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic. Investorem výstavby zmíněné silnice a jejím vlastníkem je tedy rovněž stát, nikoli město. Znamená to, že stát nese odpovědnost i za související důsledky stavby, jako je například zvýšený hluk,“ podotkl.

Jak závěrem shrnul, nejde o stavbu financovanou městem, neboť vlastníkem silnice je stát (ŘSD), který poté městu náklady uhradí.

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: lucie.orbanova@denik.cz.