Redakci to potvrdili jednak vedoucí oddělení kultury města Vítkov Daniela Olbertová, také Helena Malušová z Městského úřadu z Budišova nad Budišovkou i starosta Holasovic Jindřich Dobřecký.

„Nechci situaci posuzovat plošně. Ekonom by pravděpodobně odpověděl ano, pravidelný návštěvník kina ne, a provozovatel je nucen hledat zlatou střední cestu,“ odpověděla Daniela Olbertová na otázku, zda se jim v současné době vyplatí kino ve Vítkově provozovat. Jak uvedla, provozovatelem kina je město a jeho provoz je hrazen z městského rozpočtu.

„K dnešnímu dni nás provoz kina stál sto sedmačtyřicet tisíc korun bez mzdových nákladů. Příjmy k dnešnímu dni činí sedmašedesát tisíc pět set korun. Provoz kina je tedy skutečně pro město Vítkov ztrátový,“ vysvětlila.

Přivítali by peníze na rekonstrukci

Jak dále zmínila, na tuto problematiku je však potřeba podívat se i z druhé strany. „Budova vítkovského kina je kulturní památkou. Je zpracován projekt na jeho celkovou rekonstrukci,“ řekla Olbertová a dodala: „Vzhledem k tomu, že město není schopno investovat tak rozsáhlou rekonstrukci z vlastních zdrojů, hledáme jiné finanční možnosti, například dotace.“

Pro občany je podle jejích slov potřeba ve městě vytvářet vhodné podmínky pro smysluplné využívání volného času a vzdělávání, k čemuž městské kino bezesporu přispívá. „K dnešnímu dni jsme promítli sedmadvacet filmů během jedenatřiceti filmových představení. Počet návštěvníků 2.049,“ upřesnila.

Předností je téměř divadelní prostředí

V současné době pak podle ní roste zájem diváků o pohádky a rodinné filmy. „Je to dobrým znamením, protože nám vyrůstají další potenciální návštěvníci a filmoví fandové,“ podotkla. „Věříme, že ještě větší zájem o návštěvu vítkovského kina bude po jeho rekonstrukci. Protože kino, to není jen správný výběr filmů, ale v dnešní době také technika, především pak kvalitní zvuk, moderní a pohodlné sezení, sociální zázemí,“ doplnila.

Vítkovské kino, jak uvedla, nabízí divákům i mnoho jiných předností. Jednou z nich je téměř divadelní prostředí. „Byť je provoz pro město ztrátový, má kino i v dnešní době moderních domácích kin své nezastupitelné místo v kulturní nabídce našeho města,“ míní Olbertová.

Provoz kina se příliš nevyplácí

Nejinak je na tom kino v Budišově nad Budišovkou „Z pohledu malého města, jakým je i Budišov nad Budišovkou, je pravdou, že se provoz kina příliš nevyplácí. Vedení města však považuje jeho provoz za další možnost kulturního vyžití občanů, a v turistické sezoně i pro návštěvníky města,“ řekla redakci vedoucí Městského kulturního a informačního střediska Budišov nad Budišovkou Helena Malušová.

Jak dále uvedla, stejně jak město dotuje a udržuje v provozu městské kino, podporuje finančními prostředky i sportovní vyžití a kulturu pro občany města. Navíc budišovské kino slouží i divákům z okolních obcí. „Chtěla bych použít citaci jednoho z čelních představitelů budišovské radnice, který řekl, že nemohou svým občanůmnabízet pouze restaurace a pivnice,“ zmínila Malušová.

„I když se v nabídce filmových titulů objevují ve velmi krátké době filmové premiéry, je návštěvnost kina silně ovlivněna Internetem, kde mají lidé možnost stáhnout si černé nahrávky premiér,“ doplnila.

Dříve byla návštěvnost kina vyšší

Také ona potvrdila, že provoz budišovského kina je prodělečný. „Světlou výjimku tvoří filmová představení pro děti. I zde však cítíme, že tato začíná být silně ovlivňována prodejem DVD na novinových stáncích,“ řekla. Návštěvnost není podle Malušové ovlivněna nabídkou filmových titulů.

„Je pravdou, že naše kino nenabízí interiér, ani takovou úroveň zvukového přenosu jako multikina, i když jsme i v této oblasti byli nuceni modernizovat. Obsah filmů ale zůstává stejný,“ dodala. „V dřívější době byla návštěvnost kina podstatně vyšší, neboť film putoval nejdříve do kina a pak následně mohl být uveden v televizi a na VHS. Jestli si dobře pamatuji, tak šlo o dobu v trvání půl roku,“ podotkla.

Poukázala také na to, že premiéry jsou dnes přednostně uváděny právě ve velkokinech. Vstupné v budišovském kině se podle jejích slov nedá s výší vstupného multikin vůbec srovnávat.

Kino má pro obec společenský význam

Kino pak najdete také v Holasovicích. Rovněž tamní starosta Jindřich Dobřecký se nechal slyšet, že po ekonomické stránce je provoz kina ztrátový. „Kino je slušně navštěvováno, i přesto však prodělává. Obec se i tak ale snaží tento stánek udržet. Má pro nás společenský význam,“ řekla starosta.