„Navíc je na pátek naplánováno odpojení raketoplánu od ISS, a pak bude raketoplán večer viditelný samostatně nedaleko ISS,“ upozornila amatérská astronomka Renata Šilhánková.

Ve čtvrtek by měl být průlet k vidění prakticky nejlépe, a to po sedmé večerní a v pátek před šestou a ještě jednou pak po půl deváté hodině večerní. Kromě dneška jsou nejvhodnější podmínky ke sledování stanice také v pondělí 7. března a úterý 8. března. Znovu ale opakujeme, že vše záleží na stupni oblačnosti. Z Opavska lze tuto zajímavost pozorovat na západní obloze až do středy 9. března.

Model s připojeným raketoplánem Discovery, který se vydal na svoji poslední misi v téměř třicetileté kariéře, odstartoval z Kennedyho vesmírného centra na floridském mysu Canaveral ve čtvrtek 25. února. Na palubě je šestičlenná posádka, jejímž úkolem bylo na ISS dopravit plošinu pro práci ve vesmíru, modul Leonardo, robota Robonauta, náhradní díly a zásoby.

S ISS se raketoplán spojil druhý den svého letu. Podle informací z NASA se plánují ještě další dvě cesty raketoplánů k ISS. Prvním by měl být dubnový let Endeavouru a v červnu pak let Atlantisu. Tak se definitivně uzavře jedna významná kapitola dobývání vesmíru pomocí raketoplánů. NASA hodlá nadále využívat k letům na ISS ruské vesmírné lodě Sojuz.

Martin Kůs + ČTK