Na průzkumu spolupracuje opavská radnice s odborníky z Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.

Data v minulém dotazníku sbíralo dvaaosmdesát terénních pracovníků. Většina respondentů, která tehdy odpověděla na 119 otázek, uvedla, že je s životem v Opavě spokojena. Větší spokojenost přitom projevovali starší lidé s vyšším vzděláním, spokojenější byly častěji ženy než muži a lidé bydlící v rodinných domech.

„Jedním ze zajímavých zjištění plynoucích ze srovnání s dalšími patnácti podobně velkými městy České republiky, která stejné šetření v uplynulých letech realizovala, bylo, že Opavané jsou se životem ve svém městě relativně nejspokojenější," komentoval výsledky z roku 2012 náměstek primátora Dalibor Halátek (nez.).

Oslovení považovali Opavu za pohostinné a přátelské město, s dostatkem zeleně a velkými možnostmi kulturního vyžití. Kromě toho téměř devět z deseti respondentů souhlasilo s tím, že Opava je dobře dostupná vlakem, dobře se zde žije rodinám s dětmi a jedná se o čisté město.

Jak dopadne letošní květnový průzkum, v němž chce radnice zjistit, co si lidé myslí o sociálních a zdravotních službách, bezpečnosti a činnosti městské policie, kultuře, sportu či informačním systému magistrátu? Vedení radnice se netají tím, že by bylo rádo, kdyby letošní výsledky byly stejně lichotivé jako ty minulé.

I letos chce radnice zjistit, který problém považují obyvatelé Opavy ve svém městě za nejzávažnější nebo které cílové skupiny je třeba podporovat. Závěry výzkumu budou zpětnou vazbou pro zastupitele, lze je ale také využít i v aktuálních odborných diskusích o kvalitě života v různých regionech České republiky.

„Bez ochoty obyvatel účastnit se výzkumu a jejich daru v podobě jejich času nutného k vyplnění dotazníku se žádná nezávislá zpětná vazba zastupitelům ani sociologický výzkum nemůže podařit," říká Dušan Janák z Centra empirických výzkumů Fakulty veřejných politik Slezské univerzity a dodává:

„Oslovené respondenty proto jednak prosíme o ochotu participovat na výzkumu a jednak jim předem děkujeme za investovaný čas. Na oplátku mohou být zařazeni do slosování o věcné ceny a doufejme, že budou odměněni i celkovou úrovní kvality života v Opavě."