Zápisy do prvních tříd základních škol v Opavě probíhaly o víkendu 16. a 17. ledna.

„Ředitelé základních škol v souladu s platnou legislativou stanovili počet žáků 1. ročníku v návaznosti na organizaci a podmínky provozu školy a přijali počet dětí v souladu s celkovou cílovou kapacitou žáků školy uvedenou ve školském rejstříku," uvedla k uplynulému víkendu vedoucí oddělení správy a financování školství Andrea Štenclová.

Počet 850 dětí je vyšší než v loňském roce, a to celkem o čtyřiatřicet předškoláků. Na nejžádanější Základní školu Englišova se hlásilo celkem 123 dětí, z toho sedmnáct požádalo o odklad. Oproti loňským létům mezi základními školami od prvního do pátého ročníku vzrostl nebývale zájem o ZŠ Nový svět, kterou by rádo navštěvovalo jednatřicet dětí.

„Největší nárůst zájmu oproti loňskému roku zaznamenali na ZŠ Englišova a ZŠ Vrchní. Počet dětí, které přišly k zápisu vzrostl o patnáct oproti loňskému roku," dodala Andrea Štenclová. Letos o odklad požádalo pouze 14% příchozích k zápisu, což je podle Andrey Štenclové nejnižší hodnota v posledních letech.

Spousta předškoláků se však hlásilo na více základních škol, proto skutečný stav prvňáčků bude znám až v září letošního roku, kdy poprvé zasednou do lavic. Odbor školství musí rovněž konstatovat, že kapacity opavských základních škol jsou naprosto dostačující.

U Základních škol B. Němcové, Vrchní a Nový svět sice vznikl převis, stále jsou však volné kapacity na Základních školách Edvarda Beneše, Kylešovice, Mařádkova a Šrámkova.