Dnes jde totiž do školy doprovodit syna Maxe. Ten však bude kromě brašny a kuličkového pera potřebovat také sadu pastelek a fixů, tužky, štětce, pracovní zástěru, cvičky, papuče i nové tenisky.

„Hodně věcí dostane přímo ve škole. Ta si pro děti připravila třeba sešity, tempery, psací tabulku, nůžky nebo barevné papíry," popsala Maxova máma. I přesto, že se škola s rodiči o výdaje podělí, utratila Jana Dittrichová za synovu školní výbavu odhadem téměř čtyři tisíce korun.

„Jen kornout se sladkostmi, který si Max s sebou do školy ponese, stál téměř tři sta korun," řekla Jana Dittrichová.

Ačkoli se někteří rodiče na první školní den své ratolesti pilně připravují už půl roku dopředu, většina z nich to nechává na poslední chvíli. Shon spojený se začátkem školního roku tak pravidelně zakoušejí i zaměstnanci papírnictví.

„Někteří rodiče nakoupili potřeby třeba už s dvouměsíčním předstihem, ale asi osmdesát procent nákupy nechává na poslední chvíli," sdělila vedoucí papírnictví a výtvarných potřeb Optys v Opavě Blažena Bitomská.

Podle ní čeká řada rodičů na seznamy potřeb, které jejich děti teprve přinesou ze školy. Do papírnictví jdou pak najisto a případně si nechají poradit. „Spousta rodičů se nevyzná například v číslování sešitů, takže se jim snažíme pomoci. Jiní už vědí, po jakém sáhnout," dodala Bitomská.

V prodejně Optys na Masarykově třídě tak kvůli většímu počtu zákazníků posílili odpolední směny.

V nemalém množství školních potřeb se budou muset zorientovat rodiče sedmi set dvaceti osmi opavských prvňáčků. Alespoň tolik by jich podle vedoucí odboru školství opavského magistrátu Andrey Štenclové mělo dnes usednout do školních lavic.

„Počítat však musíme také s duplicitami, tedy rodiči, kteří své děti v lednu přihlásili na více škol. Někteří rodiče se navíc mohli s dětmi například přestěhovat, takže výsledné číslo bude nižší," uvedla Štenclová.

Ze zkušenosti s duplicitami z loňského roku předpokládá, že do prvních tříd nastoupí přibližně šest set devadesát šest žáků. Údaj je však pouze orientační a výsledný počet se může lišit. Loni k zápisu přišlo osm set šestnáct dětí, po odečtení odkladů a duplicit jich zbylo šest set dvacet.

Letos se na opavských školách zapsalo o třicet čtyři prvňáčků více.

Na hlučínských základních školách počítají se sto padesáti prvňáčky. Podle místostarostky Blanky Kotrlové se ve srovnání s předchozími lety jedná jen o mírný pokles. Oproti roku 2011 si však hlučínské první třídy polepšily. „Od zápisu jsme už některé žáky odečetli. Počet prvňáčků by se tak výrazně změnit neměl," řekla místostarostka.

Podobně jako v Hlučíně poklesl počet letošních prvňáčků také ve Vítkově, kde jich letos očekávají osmašedesát. „Může se stát, že žáků prvních tříd bude o dva až tři méně, ale razantně by se počet změnit neměl," sdělila referentka školství Hana Macášová. Před rokem usedlo poprvé do vítkovských školních lavic o deset žáků více, před dvěma lety jich bylo téměř devadesát.

Lada Poštulková, Barbora Halbová