Místo tří tříd jen dvě

V prakticky totožném počtu jako v loňském roce se letos sešli prvňáci na základní škole v Mírové ulici v Opavě. Přece jen se však oproti minulým časům něco změnilo. Místo tří tříd po menším počtu dětí nyní budou údajně fungovat jen dvě. Důvodem je jako všude jinde nedostatek financí. Podle některých je to ovšem rozhodně na škodu.

Školník si neodpočinul

„Bude to horší. Před tím se mohly věnovat učitelky těm dětem víc, když jich měly ve třídě méně. To už teď nepůjde," nelíbí se nový vynucený model stejně jako mnoha rodičům ani místnímu školníkovi Zbyňku Raabovi.

Ten si na rozdíl od pedagogického sboru příliš neodpočinul ani o letních prázdninách. Jako správce školy se musel mimo jiné postarat o práce, které se nedají dělat při běžném provozu školy, či se věnovat místní zahradě a údržbě budov. S prvním školním dnem mu poté včera přibyly už také běžné starosti. V okolí školy ostřížím zrakem například dohlížel, zda se neobjeví nějaký vykuk, jenž by zatoužil využít dočasného chaosu a krást tady.

Krom toho pochopitelně dával rovněž pozor na nespočet dětí, které tu v prvních dnech vyučování pobíhají po areálu i jeho blízkém okolí jako splašené.

Dle Zbyňka Raaba jsou mnozí současní prvňáci o dost drzejší a větší suveréni, než tomu bývalo. „Pamatuju si, když jsem šel do školy já. Stál jsem s otevřenou pusou a škola měla autoritu. Dnes je to jiné. Tyhle děti respekt nemají," míní.

Nyní se teprve ukáže, jak dokáží žáky zformovat pro budoucí život učitelé. Pro děti tímto každopádně začíná nová kapitola.

Radnice přivítá prvňáčky

Slavnostní přivítání prvňáčků mezi školáky chystá město na pondělí 10. září. Program zahájí od 8.30 hodin na Horním náměstí hry a soutěže o sladké odměny a drobné dárky. Jeho další část vyplní dvě divadelní představení podle výběru jednotlivých škol.

Jejich ředitelé si mohou vybrat mezi pohádkou O vlku a kůzlátkách, která v provedení opavských činoherců začíná v 10 hodin ve Slezském divadle, a pohádkou Janek a kouzelná fazole, jež začíná od 10.15 hodin v Loutkovém divadle. Opavským dětem ji přivezou členové Naivního divadla Liberec.

Přivítání prvňáčků připravuje město Opava s Opavskou kulturní organizací, Slezským gymnáziem, Střediskem volného času, Slezským divadlem a městskou policií. Deštivé počasí vyloučí z vítacího programu pouze slíbené hry na náměstí.