Číslo se každým rokem zvedá. Zatímco na školní rok 2009/2010 přišlo k zápisu 671 předškoláků, v loňském roce to už bylo 738, letos je tedy o osmasedmdesát dětí víc než loni.

Přestože čísla už jsou v tuto chvíli jasná, přesný počet žáků první třídy bude znám až v září, podle toho, kolik dětí do školních lavic skutečně zasedne. „V uvedeném počtu dětí jsou duplicitní zápisy, protože rodiče mohou zapsat své dítě na více školách.

V letošním roce jsme zaznamenali zvýšený počet dotazů ze strany rodičů týkající se zápisu na více škol," upozornila vedoucí oddělení správy a financování školství opavského odboru školství Andrea Štenclová s tím, že mimo jiné taky 134 rodičů zažádalo o odklad, což je 16,42 procenta z celkového počtu.

Dále také Andrea Štenclová uvedla, že celkový počet žáků by se měl v opavských základních školách v příštím školním roce zvýšit. Ze škol totiž odejde pouze 577 žáků, a to od první do deváté třídy.

„Na základě údajů uvedených v tabulce je patrné, že nejsilnější ročník posledních let, tj. děti narozené v roce 2007, nastoupil do základních škol buď v loňském roce jako děti šestileté, nebo v letošním roce jako sedmileté po odkladu," uvádí Andrea Štenclová.

Přestože přibude přes sto žáků, problémy by to způsobit nemělo. „Kapacity opavských základních škol jsou naprosto dostačující, aby mohly být přijaty všechny zapsané děti. Převis dvaceti dětí byl zaznamenán pouze u ZŠ Otická. Rodičům nepřijatých dětí byly nabídnuty zbývající opavské ZŠ, které mají volné kapacity," vysvětlila Andrea Štenclová.

A jaká škola byla letos nejvíce preferována? Přízeň sto osmi předškoláků a pomyslné prvenství získala Základní škola Englišova. Stejně jako v minulých letech. „Nás to samozřejmě těší, že je zájem," pochvaloval si ředitel školy Jan Škrabal.

„Opavské školství je celkově na vysoké úrovni. I dvě školy v Opavě, které mají, že to tak řeknu, horší vstupní materiál, mají stále solidní výsledky. V Opavě zkrátka není podprůměrná škola," říká Jan Škrabal s tím, že ZŠ Englišova patří mezi tři školy, které mají dlouhodobě nejlepší studijní výsledky na Opavsku. „Zájem rodičů navíc často podpoří, že zde máme sportovní kroužky," uzavírá Jan Škrabal.

Přestože je na Englišku největší nával, otevřou pouze tři třídy, aby zachovali kvalitu vzdělání.