Čtyřicetiletá Zuzana N. z Opavy měla nedávno dopravní nehodu. Řidič za ní nedodržel vzdálenost a narazil do jejího Fordu Escort. I když se naštěstí nikomu nic nestalo, řidička si poprvé uvědomila, že v opačném případě by první pomoc nejspíše poskytnout neuměla. „Je mi špatně, jen když vidím krev. Ale to není omluva. Doma jsem pak přemýšlela nad tím, že bych se měla první pomoci naučit,“ uvedla Zuzana.

Začnete panikařit a nevíte, co dělat?

Zastavit krvácení, obnovit dýchání, zajistit srdeční funkci. Toto a mnohé další by měla ona, ale i my všichni umět zvládnout ve chvíli, kdy jde o život a někdo potřebuje naši pomoc. Většina lidí se ale zachová opačně. Začne panikařit a má problémy sám se sebou. Nikdy ale není pozdě dohnat to, co bylo zameškáno. Na Opavsku je totiž možné si kurz první pomoci udělat. „V rámci Opavy zajišťuje kurzy Český červený kříž a sdružení Codrys. Pořádány jsou nepravidelně, podle naplněnosti. Kurzy se dělají také na zakázku, například firma si je může objednat pro své zaměstnance,“ uvedl mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl. Prozradil také to, že velice často se setkávají s tím, že poskytnout první pomoc znamená pro lidi vytočit linku 155 a čekat. „Více osvěty by bylo určitě dobré,“ řekl Humpl.

Zkuste kurz, může se vám hodit

Své ví o kurzech první pomoci také Lucie Škrobánková z opavského Českého červeného kříže. „Tyto kurzy děláme. Je o ně poměrně zájem, rozhodně to ale není nějaký obrovský boom,“ přibližuje situaci Škrobánková. Podle ní mají o kurz někteří skutečně zájem, jiní to naopak potřebují v práci. „Velmi pozitivně se k tomu staví děti. Řekla bych, že o to mají větší zájem než dospělí,“ míní Škrobánková.

Na otázku, zda lidé znalost první pomoci nepodceňují, odpověděla: „Bývalo to horší. Informovanost v této oblasti se určitě zvýšila, ale není to žádná sláva. Lidé přijdou až ve chvíli, kdy vidí například nehodu v televizi. Pak se začnou ptát sami sebe, zda by oni sami uměli člověku pomoci.“ To, že lidé mnohdy první pomoc podceňují, potvrdil také lektor první pomoci a předseda místní skupiny Českého červeného kříže v Hradci nad Moravicí Daniel Rother.

„Zájem ze strany lidí naučit se první pomoc by každopádně mohl být vyšší,“ zmínil Rother a naznačil, že kurzy první pomoci absolvují především ti, kteří musejí. Například uchazeči o řidičský průkaz. Máte-li zájem o absolvování kurzu, můžete se hlásit na telefonním čísle opavského ČČK 553 734 480 nebo na mobil Daniela Rothera 776 239 231.