Opava má uzavřené smluvní svozy čtyřnohých tuláků s přibližně třiceti městy i obcemi nejenom ze svého regionu. Občas tak do opavského útulku přijíždějí „přespolňáci" a obce pak za jejich ubytování platí. Kritická doba bývá pro útulek před prázdninami a po nich.

„Před prázdninami se lidé snaží zbavit psů, aby mohli vycestovat, a po prázdninách u nás končívají pejsci, kteří dětem zpříjemňovali volno, ale po prázdninách už v bytech vadí," míní pracovnice odboru životního prostředí opavského magistrátu Ilona Drešlová.

Módní plemena, jakými jsou například bišonek, yorkšírek nebo čivava, zpravidla v útulcích nekončí, a nemá tudíž smysl je tam hledat. Nejčastějšími obyvateli kotců bývají střední voříšci nebo velká plemena.

„Menší pejsci od nás s novými páníčky odcházejí daleko častěji než ti větší. Může to být i tím, že dnes je hodně osamělých lidí a psík se stává jejich prakticky jediným stálým společníkem," říká Ilona Drešlová. Někdy však na velikosti až tak nezáleží. Stává se, že návštěvník prochází mezi kotci, najednou ho něčí prosebné oči chytí a už nepustí.

Jejich majitele si nakonec odvádí domů vzdor tomu, že původně hledal úplně jiný typ psa. Psí útulek však rozhodně nesupluje úschovnu kožichů a zaměstnanci huňatého klienta nesvěří každému, kdo o něj požádá. „Pokud zjistíme, že se náš pes dostal v nové rodině do problému, také hned zasáhneme," ujišťuje Ilona Drešlová.

V minulosti došlo v opavském městském útulku při dohledávání ztracenců i ke kuriózním situacím. Dokazují, že pes svého pána pozná za všech okolností, což se o lidech už tvrdit nedá.

„Pán u nás hledal svého zaběhlého psa, který se při setkání mohl zbláznit radostí. Pán ale tvrdil, že se jeho psovi podobá, ale že to jeho pes není, protože ten měl jiný obojek. Když jsem obojek přinesla ze skladu a psovi ho nasadila, pán zajásal: „A je to on !" vzpomíná pracovnice útulku Dana Kosterová s úsměvem.

Jiný přivezený pes měl zmuchlanou srst a navíc bylo vedro, proto byl v útulku ostříhaný. Psík svou paničku poznal okamžitě po jejím příchodu, ale ona tvrdila, že to není on, protože ten její pes má delší srst.