Pokud chcete zjistit, jak je na tom chrup vašeho miláčka, máte šanci. Pojízdná veterinární poradna Pedigree totiž v rámci pátého ročníku akce s názvem Měsíc zdravého chrupu přijede i do Opavy. V úterý 5. června bude stát v ulici Na Pastvisku u hasičské zbrojnice.

Zájemci si mohou nechat psy vyšetřit zcela zdarma. „Psi se nejčastěji potýkají se zánětem dásní. Kromě mnoha dalších problémů pak musíme zmínit například také masivní výskyt zubního kamene," vysvětloval veterinář Zbyněk Lonský.

Pokud se divíte, že nepadla zmínka o zubních kazech, nenechte se zmást. „Oproti člověku na ně určitě netrpí tolik. Neznamená to ovšem, že bychom se o psí chrup neměli starat a zuby nečistit. Právě naopak," dodal ještě Zbyněk Lonský. V pojízdné poradně se o psích zubech dozvíte všechno. Vady chrupu jsou bezprostředně spojeny už se samotným šlechtěním plemen.

Menší psi totiž mají zuby blízko u sebe, což prospívá bakteriím, které se mezi nimi rychleji množí a podporují vznik zubního plaku. Právě do něj se ukládají i minerální látky, které spoluvytvářejí zubní kámen. Jestliže se tento problém nepodchytí včas, může vše dospět až k zánětu dásně. Vážné neléčené případy dokonce mohou skončit i smrtí.

Odborné expertizy prokázaly, že onemocněním dásní trpí až osmdesát procent psů ve věku od 20 do 27 měsíců. I když se to možná zdá netypické, čištění pomocí kartáčků a zubní pasty je nejlepší způsob, jak tomu předejít.

Pojízdný žlutý karavan letos navštíví celkem sedmatřicet měst České republiky. Hned tou vůbec první zastávkou se stane Opava. Nedaleko hasičské zbrojnice můžete svého psa nechat zkontrolovat mezi 14. a 21. hodinou.

„Zajímalo by mě, jestli má můj pes zdravé zuby. Ve večerních hodinách svého Sama pravděpodobně nechám vyšetřit," uvedla například dvacetiletá studentka z Opavy Ivana D.

Petr Dušek