Těžko říci, zdali zvířata tímto trpí, nebo jsou v sedmém nebi. Pokud tedy nevíte, kam s penězi, navštivte psí salon. Na Opavsku jich je několik. První z nich patří Šárce Kittrichové z Velké Polomi, která v tomto oboru podniká již od roku 1993. „Moje tchyně měla chovnou stanici s apricot pudly, tudíž ke stříhání byl už jen krůček,“ vysvětluje, jak se k tomuto netradičnímu povolání dostala. Rovněž potvrdila, že o tuto službu je velký zájem. „Ten však kolísá jednak podle ročního období a také počasí,“ upřesnila. „Jsou dny, kdy nestačíme vyřizovat objednávky, a je období naprosto bez zákazníků. Platí, že čím nižší teplota, tím menší zájem o naše služby,“ podotkla.

Nejvzácnější klient z New Yorku

V salonu s příznačným název Dogstyle nemají o zákazníky nouzi. „Stříháme jakákoliv plemena i krátkosrstá. Pokud to majitel požaduje, tak i fenky před vrhnutím štěňat nebo před operací,“ říká Kittrichová. Také kočkám upravují frizúru. „Co se týče klientely, mají opravdu široký záběr. Krom domácích a přespolních klientů stříhají také pudly z několika cirkusů, když jsou zrovna poblíž. Nejvzácnější či nejvzdálenější pes, kterému zde upravovali kožíšek, byl maltézáček se známkou New York City,“ pochlubila se majitelka salonu.

Přání zvířat, nebo majitele?

„Stříháme podle módních katalogů, které jsou k mání i na internetu,“ pokračovala Šárka Kittrichová. O střihu rozhoduje především zákazník, který si za danou službu platí. „Mnoho našich zákazníků ze začátku nevědělo, jak pejska ostříhat, několikrát jsme měnili střih, než zákazník řekl - ano, toto je ono,“ uvedla Kittrichová a následně dodala: „Pejskové se stříhají tak, aby se to líbilo majiteli.“ Co se týče cen za kadeřnický úkon, tak ty se dle jejích slov pohybují v rozmezí od 70 do 700 korun.

Také v Hlučíně stříhají psy

Šárka Kittrichová není ovšem na Opavsku sama, kdo se tímto povoláním živí. Druhým salonem, který nabízí úpravu zevnějšku vašich čtyřnohých přátel, je psí kadeřnictví Šarm Šárky Adámkové. To najdete v Hlučíně. „O službu našeho salonu pro psy je dost velký zájem, proto zde pracují tři střihačky,“ nechala se slyšet Adámková. Stálé klienty samozřejmě mají, jsou jimi lidé z okolních obcí, ba dokonce i z Prahy.

Šárka Adámkovámá k výkonu tomuto povolání ty nejlepší předpoklady. Vystudovala Střední veterinární školu v Kroměříži. „Nyní pracuji jako sestra ve veterinární ordinaci, profesionální úpravě psů se věnuji již deset let,“ uvedla. Jak sama říká, stříhání psů bylo pro ni nejprve koníčkem, postupně se však stalo jejím druhým povoláním. Jelikož je zájem ze stany zákazníků stále větší, otevřela si Šárka Adámková spolu s Marcelou Gajdošíkovou minulý rok v Hlučíně salon pro psy. „Stříháme všechna plemena psů, včetně kříženců,“ upřesnila Adámková. Také připravují psy na výstavy.

Kříženci se stříhají i podle fantazie

„Většinou psy stříháme podle standardní úpravy té rasy, ke které náleží. U nevýstavních jedinců je střih uzpůsoben na kratší, praktičtější variantu. Křížence stříháme buďto podle přání majitele, nebo dle vlastní fantazie,“ vysvětluje Adámková typy střihů. Také ona potvrdila, že módní katalogy psích střihů zatím u nás v republice nejsou k dostání. „Aby si majitelé psů ale mohli udělat představu, co by nejlépe slušelo jejich mazlíčkům, máme svůj vlastní katalog,“ dodala.

Účes pro agresivního psa?

V narkóze Krom klasického stříhání nabízí salon také možnost depilace uší, stříhání drápků, ošetření análních žlázek, koupání, speciální zábaly a jiné. Neobvyklou službou, kterou rovněž poskytují, je stříhání agresivních psů v narkóze přímo v ordinaci. Cena stříhání malého plemene se pohybuje od 180 korun, u středních psů od 250 korun a u psů velkých plemen od 400 korun. „Záleží však i na stavu srsti a chování pejska při úpravě,“ vysvětluje Adámková. Intervaly mezi stříháním se liší podle plemene. Podle slov Adámkové si lidé nechávají upravovat své pejsky zhruba co dva měsíce.