Ohrada, uklidňující ticho a zvědavě vyhlížející pštrosi. Takový obrázek se naskytne těm, kteří navštíví farmu Vendelín v Radkově–Dubové. Naše první zastávka se konalaumenší ohrady, kde, jak jsme později zjistili, se nacházel pouze zlomekchovu. Na tomto místě nás vyzvedl muž, se kterým jsme byli na prohlídce farmy domluveni. Nasměroval nás o několik desítek metrů níž, kde stála hlavní část farmy, a vysvětlil, že pštrosi, které si se zaujetím prohlížíme, jsou tak zvaní rodiče. Tedy ti, kteří zajišťují reprodukci chovu.

Naše první kroky na farmě směřovaly do líhně. „Vejce sbíráme každý den, jsou pod přístřešky v pískovém hnízdě. Poté se dávají do chladírny,“ vysvětlil nám náš průvodce Zdeněk Kristián, který je jednatelem společnosti Best s tím, že jednou týdně se pak vejce nasazují do líhně. Řekl nám také, že pštrosí vejce se líhnou dvaačtyřicet dní, a otevřel líheň. Tady se nám naskytl pohled na jedenapůlkilová pštrosí vejce, uchovávaná při speciálních teplotách. „Dva dny před vylíhnutím je pak přemístíme do takzvané dolíhně,“ řekl a otevřel dolíheň, která připomínala něco jako menší skříňku.

Tady mezi napůl vyklubanými vejci a těmi ještě celými leželo také už několik maličkých pštrosů. „Za deset až dvanáct měsíců budou mít tito malí pštrosi přibližně sto kilogramů a půjdou na porážku,“ poznamenal. Z dolíhně putují pštrosi do odchovny, kde si pobudou tři týdny. Pak je čeká výkrm, kde tráví své dny až do chvíle, než se dostanou na porážku. „Líhneme vejce do poloviny září. Až dovršíme množství tři sta až tři sta padesát mladých, tak pak to stačí na celý rok,“ řekl Kristián a dodal, že vajíčka po týdnu prosvětlují, aby zjistili, zda jsou oplodněná.

Co se týká druhu, chovají zde pštrosa afrického dvouprstého. „Měli by se dožít až sedmdesáti let,“ podotkl. U ohrady dospělých pštrosů, tedy již zmíněných rodičů sloužících k rozmnožování, nám bylo vysvětleno, že na jednoho samce připadají dvě, maximálně pak čtyři samice. „Rodiče jsou pořád stejní. Jen samci, kteří se stanou neplodnými, jdou na jatka a jsou nahrazeni jinými,“ zmínil.

Návštěva farmy se změnila v zábavnou honičku

Až do této chvíle probíhalo všechno naprosto standardně. Ale když jsme obrátili oči od zmíněné ohrady dospělých pštrosů, začalo to nabírat obrátky. Z budovy, kde jsme měli možnost vidět líheň, dolíheň a výkrm, vyběhlo ven několik malých pštrosů, které nebylo zrovna jednoduché chytit. Rozdělili jsme své síly a naháněli pštrosy po objektu. Několik se nám jich podařilo chytit hned a zanést zpět do budovy. Lapení jednoho z maličkých pštrosů se samozřejmě neobešlo bez specifické odměny v podobě pomočených riflí.

Dva z nich se vydali mimo areál, a tak nezbývalo, než nasednout do auta a vydat se jehledat. Bohužel to nebylo úspěšné a ve chvíli, kdy jsme farmu opouštěli dva malí pštrosi stále nebyli na farmě. Když nás Zdeněk Kristián vyprovázel k bráně, prozradil, že to není poprvé, co pštrosi utekli. „Jednou nám uteklo asi padesát dospělých pštrosů. Skončili až na fotbalovém hřišti, kde nám je pomohli chytat fotbalisté,“ dodal s úsměvem.

Veterinář: Pštrosi si způsobují často zranění

Pštros ve vejci. Takový pohled se vám může naskytnout v dolíhni.Podle veterináře Petra Gajdošíka z Hlučína jsou pštrosi dost prchliví a způsobují si často zranění. „Majitel musí dbát na to, aby v jejich blízkosti nebyly ostré předměty, například trčící dráty, kliky a podobně,“ vysvětluje Gajdošík. Jak dále uvedl, mláďata mají problémy s nohama, například s křivicí a poškozením úponů šlach. „To souvisí s výživou, ale dnes díky kompletním směsím už tento problém není tak častý,“ řekl Gajdošík.

Zmínil také otravy a přítomnost cizích předmětů v pštrosovi. „Pštros sezobne téměř vše, co vidí,“ tvrdí Gajdošík a upozorňuje na další možný zdravotní problém: „Mívají záněty dýchacích cest. U nás je vlhčeji než tam, kde normálně žijí, tak trpí na plísně. Jinak jsou to odolní ptáci a vydrží na krátkou dobu i mráz.“

Pštrosí samec v reprodukci je schopný člověka zabít

I smrtí může skončit setkání se pštrosem. „Dospělí samci mohou být nebezpeční,“ zmínil jednatel firmy Best Zdeněk Kristián, který upozornil také na to, že můžou člověka dokonce i zabít. To, že samci v období reprodukce bývají agresivní a mohou člověka napadnout, potvrdil také ornitolog Jan Hartl. Podle něj je zapotřebí, aby se chovem pštrosů zabýval někdo, kdo má zkušenosti. „Stalo se mi, že za mnou přišli lidé s tím, že vydělají na chovu pštrosů. Jde ale o podnikání jako je každé jiné, a je tedy zapotřebí mít odbyt. Domnívám se, že většina luxusních hotelů na Opavsku už svého dodavatele pštrosího masa má,“ uvedl Hartl.

Pštrosi se ale nechovají jen kvůli masa, jak by se mohlo zdát. „Prodáváme maso jatkám, které ho dále vyvážejí do Francie, Německa a Rakouska. Je velmi zdravé, obsahuje jen minimum cholesterolu. Využívána je také kůže, vejce, která chutnají stejně jako běžná, a někdo zpracovává také peří. Například na šály, “ uvedl Kristián a podotkl: „Cena u nás je tři sta korun za kilo, v Německupak osm set.“