Názory chovatelů na nové mimořádné bezpečnostní opatření jsou přitom různé.

Za líheň kuřat a opavskou chovatelskou společnost Best, spol. s r. o., se k tématu vyjádřil vedoucí odchovu a chovu této firmy Aleš Juran následovně: „Momentálně žádný výskyt daného viru neevidujeme. Pravidla nové směřnice už dávno dodržujeme, takže se nás její vydání nijak nedotklo.

Z hlediska kapacity našeho chovu jsme pod kontinuálním odborným dohledem, tudíž pokud by se jakýkoliv problém vyskytl, můžeme na něj rychle a efektivně reagovat."

Juran následně dodal, že se mimořádné bezpečnostní opatření dotkne hlavně domácích chovatelů s větším počtem drůbeže. Ti nemohou mít po dobu platnosti speciálního nařízení své ptactvo ve volném výběhu.

NOVÉ NAŘÍZENÍ MÁ TAKÉ NEGATIVNÍ OHLASY

Kriticky nahlíží na nové nařízení Státní veterinární správy (SVS) jednatel klubu Českých rejdičů a pražských rejdičů středozobých Gerhard Stein.

„Naše holuby jsme museli podle nově platného nařízení zavřít. Z mého pohledu hlavně proto, aby bylo zabráněno zbytečné panice mezi obyvateli. Celá záležitost ohledně nové směrnice mi ovšem připadá jako nafouknutá bublina," řekl k mimořádnému bezpečnostímu opatření Stein s tím, že v takovýchto situacích jsou chovatelé často nuceni k tomu, aby ve velkém vybíjeli zdravé, domestikované ptáky, kteří nepředstavují reálné riziko nákazy nebo jejího přenosu.

„Problém ptačí chřipky se přitom týká hlavně volně žijícího ptactva," dodal k tématu Stein.

Že je nové nařízení terčem kritiky chovatelů, potvrzuje také Státní veterinární správa. „Pochopitelně se setkáváme i s nesouhlasnými či kritickými reakcemi ze strany veřejnosti. Zejména utrácení budí u části veřejnosti emoce, což plně chápeme," okomentoval současnou situaci mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal s tím, že opatření SVS jsou vždy v souladu s platnou evropskou i národní legislativou, i principy a stanovisky uplatňovanými Světovou organizací pro zdraví zvířat.

KRAJ NENÍ V OHROŽENÍ

Moravskoslezský kraj je zatím mimo ohrožení. „Ohniska ptačí chřipky se nacházejí v malochovech drůbeže na území Jihomoravského, Středočeského a Jihočeského kraje. V závěru uplynulého týdne bylo oznámeno nové ohnisko v těsné blízkosti českých hranic s Polskem," uzavřel téma Pejchal.

David Beinhauer