Situaci každodenně bedlivě sledovala majitelka jilešovického restauračního zařízení Penzion Kamenec Ivona Trojková. „Restauraci máme nedaleko splavu a musím říct, že momentálně je všechno v klidu. Řeka totiž rozmrzla a labutě odletěly pryč. Evidovali jsme tady dvacet mrtvých kusů," popisovala.

Celkově se u Jilešovic mohlo zdržovat okolo padesáti až šedesáti labutí: „Bavila jsem se s hygienikem, který mi řekl, že jakmile voda rozmrzne, vše by se mělo uklidnit. Připadá mi, že se tak i děje. V okolí řeky Opavy byly sundány cedulky s upozorněním, aby se lidé nepřibližovali k ptákům. Vrací se to do normálu a nám se ulevilo."

Jelikož ptáci umírali na hranici hájeckého a kozmického katastru, při likvidaci uhynulých kusů spolupracovali hasiči s oběma obcemi. „Pokud mohu hovořit za sebe, přijde mi to klidnější. Poslední odstraňování mrtvé labutě proběhlo zhruba před deseti dny. Šlo o jeden kus," vysvětloval starosta Kozmic Petr Kozák.

Byť momentálně dochází k menšímu počtu úhynů než například před měsícem, o definitivním ústupu ptačí chřipky hovořit zatím nelze. „Žádné takové informace jsme z veterinární správy neobdrželi. Místní jsou na nebezpečí v souvislosti s nákazou upozorňováni. Na trase mezi Lhotou a Jilešovicemi však nikde nemáme hlášen žádný úhyn drůbeže," poznamenal místostarosta Háje ve Slezsku Rostislav Kostelňák.

Nové výskyty ptačí chřipky na Opavsku zatím nejsou evidovány. „Situace dále zůstává stejná," okomentoval Pavel Pacourek z Krajské veterinární správy.

První letošní ohnisko této nemoci v kraji bylo zaznamenáno v ostravském Svinově. V malochovu tamního chovatele pak muselo být vyhubeno dvacet slepic. Následně do distance tří kilometrů bylo vytvořeno ochranné pásmo, do vzdálenosti deseti kilometrů pak takzvané pásmo dozoru. Spadá do něj i několik obcí z Opavska. Například Ludgeřovice.

„Nevím o tom, že bychom z něj byli vyňati. Zatím čekáme. Máme připraveny speciální kontejnery a obleky. Naší výhodou je však fakt, že na našem území nemáme žádný komerční chov. Řešit jsme nemuseli ani žádné úhyny. V našem potoku byla nalezena pouze volavka, ta byla předána do rukou členů Bartošovické záchranné stanice. Měla však jen zlomené křídlo," mínil ludgeřovický starosta Daniel Havlík.

Zatímco prostor jilešovického splavu labutě opustily, na Stříbrném jezeře v Opavě jsou stále a nadále hynou. „V poslední době se nejedná o masivní úhyn, že bychom během jednoho dne našli třeba pět mrtvých ptáků, ale zdejší hejno se pomalu menší. Zhruba ob den strážníci nacházející jednu mrtvou labuť," popisovala tisková mluvčí opavské městské policie Petra Wittek Stonišová s tím, že mezi 26. lednem až 14. únorem na sádráku uhynulo sedmnáct labutí.