Vedení města vydalo okamžité varování pro své občany, kteří se v této oblasti pravidelně pohybují.

„V oblasti Stříbrného jezera v Opavě byla potvrzena ptačí chřipka (vir H5). Doporučujeme z důvodu možného přenosu nákazy na obuvi nevstupovat do odvolání do této oblasti. Situaci monitoruje městská policie, která na místo v pravidelných intervalech dochází.

Zatím byly nalezeny dvě uhynulé labutě. Pokud by strážníci objevili další, bezpečně je zabalí a odvezou na Krajskou veterinární správu, aby následně potvrdila, zda mají ptačí chřipku nebo ne," sdělila v pátek odpoledne tisková mluvčí města Opavy Lada Dobrovolná s tím, že magistrát zajistí co nejdříve rozmístění varovných cedulí v okolí jezera.

Za státní veterinární správu se k tomuto případu vyjádřil ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy v Ostravě Pavel Paciorek následovně: „Z Opavy byl skutečně nahlášen podezřelý případ úhynu labutě. Ta byla převezena do speciálního zařízení v Olomouci, kde proběhla pitva. Její výsledky potvrdily přítomnost viru ptačí chřipky."

Žádná speciální bezpečnostní opatření Státní veterinární správa zavádět prozatím nebude. Toto je standardní postup, pakliže se nákaza vyskytuje u volně žijícího ptactva.

čtěte také: 24. ledna: Ptačí chřipka v regionu řádí
Virem s kmenovým označením H5 už bylo nakaženo několik volně žijících a migrujících ptáků také na Opavsku a Jesenicku.

David Beinhauer