„Když trochu přituhne, stavíme na okenní parapet krmítko. Podezřívám ptáky, že ho vyhlížejí už delší dobu a informace si nějak sdělují, protože sotva se budka objeví, hned na ni pořádají houfné nájezdy. Podle jejich počtů se určitě svolávají ze širokého okolí," říká Dita Maličková.

Na krmné směsi se slunečnicí si pochutnávají sýkorky, kosi, vrabci i další opeřenci včetně hrdliček. Malí pernatí strávníci spolu docela vycházejí, ale o kosech to rozhodně neplatí. „Chovají se arogantně nejenom k dalším ptákům, ale i k sobě samým. Pokud se v budce zrovna krmí jeden kos, další pták se k ní nesmí ani přiblížit. Okamžitě je černým desperátem zahnaný a do jeho odletu si ani nezobne," přibližuje Opavanka některé postřehy.

V největším počtu se do krmítka slétají sýkorky, kterým moc chutnají semena slunečnice, rozdrcená jádra vlašských ořechů i tuhý hovězí lůj. Pochutnají si také na obilném šrotu a na hrubší strouhance z rohlíků a veky, kosům jídelníček vhodně zpestří kousky jablek. Proti minulým rokům přilétá stále méně vrabců, kterých v minulosti bývala celá hejna.

Smyslem přikrmování ptáků je pomoc v přečkání zimy, ne jejich další ohrožení. Žádné nasypané krmivo proto nesmí být plesnivé ani chemicky ošetřené. „Ptáci zásadně nesmějí být krmeni chlebem, uzeninami, slanými potravinami, suchými těstovinami ani kynutými výrobky. Všechny tyto potraviny jim způsobují vážné zažívací potíže," informuje Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

V prodejnách pro chovatele zvířat je dostatečná nabídka semen a speciálních směsí pro zimní přikrmování ptáků i lojové koule. Ornitologové doporučují používat směsi, které obsahují největší podíl slunečnice nebo pouze slunečnicová semínka, která mají ptáci vůbec nejraději.