Lidé jsou mnohem více opatrnější i podle městských policistů. „V poslední době vyjíždíme k uhynulým ptákům tak dvakrát denně. Lidé mají strach a volají nás,“ řekl jeden z opavských strážníků. Hlídka podle něj ptáka naloží a odveze do městského útulku, kde se ho ujmou odborníci. „Samozřejmě vše musí probíhat za mimořádných bezpečnostních opatření,“ vysvětlil strážník. Kolegové ze státní policie mají zatím klid, tedy aspoň ti opavští. „Za poslední dva, tři dny nebyl žádný telefonát na linku 158, který by nález uhynulého ptáka hlásil,“ řekl mluvčí policie René Černohorský.

Stejně mluvil i ředitel opavských hasičů Břetislav Janošek. „Musím to zaklepat, ale zatím nebylo nic.“ Krajské centrum tísňového volání v Ostravě, na které se dovoláte v případě, že voláte z mobilního telefonu, a to i přesto, že jste na Opavsku, však už zaznamenalo několik stovek telefonátů. „V posledních dnech roste počet telefonátů občanů s nejrůznějšími dotazy v souvislosti s ptačí chřipkou, které směřují na operační střediska hasičů, na Policii ČR i městské a obecní policie, veterinární správu, úřady měst a obcí. V krajském měřítku se již dají tyto telefonáty počítat minimálně na několik stovek (možná i více) dotazů nejrůznějším zainteresovaným subjektům,“ uvedl Petr Kůdela z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Uhynulé ptáky podle něj likviduje soukromá firma.

„Žádný z nich ale rozhodně nezahynul v souvislosti s ptačí chřipkou,“ řekl Kůdela. „Občané nemají žádný důvod k obavám. Situace v Moravskoslezském kraji je dosud velmi klidná,“ ujistil veterinář Pavel Paciorek z Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj se sídlem v Ostravě. Krajská veterinární správa má ve spolupráci s dalšími složkami, například hasiči, povinnost zabývat se detailně každým případem výskytu zvýšeného úhynu chované drůbeže. „Dále pracovníci Krajské veterinární správy nechávají vyšetřit na ptačí chřipku každého uhynulého vodního ptáka a při úhynu nad pět kusů ostatní divoce žijící ptáky. Vyšetření všech vzorků za poslední týden bylo negativní,“ vysvětlil Petr Kůdela.

Veterináři i hasiči jsou připraveni v případě výskytu úhynu ptáků rychle zasáhnout a zároveň informovat jak Bezpečnostní radu Moravskoslezského kraje, tak vedení radnic měst a obcí kraje a vedle nich prostřednictvím médií i občany o případné změně situace. „V takovém případě jsou připraveny podrobné materiály a instrukce, jak se chovat v případě šíření nákazy ptačí chřipky. Například Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje by v takovém případě dal tyto informace okamžitě na své internetové stránky www.hzsmsk.cz, stejně jak tomu bylo při podobných obavách loni v březnu,“ řekl Kůdela.

Tehdy umístily podobné údaje na své stránky jak Moravskoslezský kraj, tak Krajská veterinární správa. Nebezpečí nákazy ptačí chřipkou i postupem jednotlivých subjektů a úřadů při její likvidaci se podrobně věnuje Krizový plán Moravskoslezského kraje. V případě, že by v kraji ptačí chřipka skutečně vypukla, armáda by nasadila vojáky ze 157. záchranného praporu v Hlučíně. Vojenští záchranáři společně s armádními veterináři, kteří sídlí ve stejném objektu, jsou na podobné případy vycvičeni a špičkově vybaveni.