Do konce loňského roku měli možnost čerpat půjčky na bydlení s nízkým úrokem v Hlučíně. Od ledna už to legislativa neumožňuje. Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru mohou takové půjčky poskytovat už jen finanční instituce se zvláštním oprávněním, tedy například banky.

Hlučínští zastupitelé byli tedy na svém posledním zasedání v loňském roce nuceni Fond rozvoje bydlení zrušit. Občané si z něj mohli v Hlučíně půjčovat od roku 1998 s nízkým úrokem finanční prostředky například na rekonstrukci domu, opravu fasády, výměnu kotle nebo případně zateplení.

„V poslední době se fond bydlení využíval jen málo, a proto jsme z něj přispívali občanům i na kotlíkové dotace," uvedla mluvčí města Ivana Gračková.

V Opavě naposledy fungovaly půjčky z Fondu rozvoje bydlení zhruba v letech 1997 - 2002, kdy to ale nebylo na vybavení bytů, ale na rekonstrukce, zateplení bytů, střech, výměnu oken, půdní výstavby apod.

„Ve stejné době ještě bylo možné získat peníze na opravy bytů, které byly v 1997 poškozeny povodní z tzv. povodňového fondu," uvedla mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Fond rozvoje bydlení měli i v Kravařích. „Zrušili jsme jej, ale pro občany jsme vymysleli náhradní řešení půjčky na pořízení nových kotlů. Chtěli jsme tak akčněji reagovat na to, co lidé potřebují," uvedla starostka Kravař Monika Brzesková.

Podle ní lidé v poslední době stejně neměli o půjčky na vylepšení bydlení zájem. „Za poslední půlrok nám přišla jen jedna žádost," dodala Brzesková. Fond rozvoje bydlení města Kravaře byl zřízen v roce 1998.

Půjčky na opravy domů a bytů stále nabízejí svým občanům v Chlebičově. „Nově jsme je nazvali jako návratné finanční výpomoci a poskytujeme je občanům do výše 50 000 korun," uvedl starosta Chlebičova Ilja Novotný. Podle něj je doba jejich splatnosti čtyři roky a mezi občany je o ně stále zájem.

„Občané mohou žádat o tuto bezúročnou finanční výpomoc do konce února," upřesnil předseda stavební komise a Fondu rozvoje bydlení Pavel Novotný. Tyto půjčky si mohou lidé pořizovat například na obnovu fasády obytného domu, výměnu oken či dveří, zateplení nebo například na rekonstrukce rozvodů vody, elektřiny a další účely.

Každoročně Chlebičov mezi občany rozdělí okolo půl milionu korun.

Milan Freiberg