Trhavá letecká puma sovětské výroby s označením FAB-50 se nacházela v ulici Lihovarské. Zhruba metr dlouhou bombu okolo desáté hodiny dopolední odhalil bagrista, který zde kopal základy rodinného domu.

Následně na místo museli být přivoláni pyrotechničtí specialisté. Ti ohledali místo nálezu a poté ve spolupráci s hasiči zahájili evakuaci obyvatel z okolí. Puma se našla hned vedle zástavby a lidem hrozilo reálné nebezpečí.

Pyrotechnici vytyčili dvousetmetrový perimetr a všichni, kdo se v něm nacházeli, museli pryč. Později se evakuovaný prostor ještě rozšířil. „Jezdil tam autobus a hasiči pomáhali lidem, kteří jsou nemobilní. Tato akce trvala dvě hodiny. Teprve až potom jsme mohli přistoupit k deaktivaci," komentoval zasahující pyrotechnik Petr Hulva, jenž mimochodem deaktivoval také velkou pumu, která se loni v březnu našla na sídlišti v opavských Kateřinkách.

I když obaly těchto leteckých bomb mohou působit zašlým dojmem, jejich obsah je většinou i nyní, tedy více než sedmdesát let po konci druhé světové války, plně funkční. Nejinak tomu bylo také v pustopolomském případě.

„Vnitřek byl stále aktivní. Samotná deaktivace trvala tři čtvrtě hodiny. Nejednalo se sice o nějak dlouhou dobu, ale bylo to složité. Každá taková deaktivace je složitá a nebezpečná. Kdyby to vybuchlo, rozhodně by došlo k velkým škodám na majetku. V okolí se přece jenom nachází rodinné domy," pokračoval dále Petr Hulva, jenž bagristu pochválil za příkladné jednání:

„Okamžitě potom, co pumu našel, zastavil výkopové práce a nález oznámil na policii. Následně se vše mohlo rychle zajistit. Takhle by to mělo probíhat vždy. Je třeba si opravdu uvědomit, že obsah bomby časem neschází a stále hrozí reálné nebezpečí."

Pustá Polom mimochodem nebyla jedinou Polomí v Moravskoslezském kraji, kam vyjížděli pyrotechnici. Ve čtvrtek dopoledne Petr Hulva zasahoval pro změnu ve Velké Polomi. „Tento zásah byl poměrně kuriózní, byť rozsahem podstatně menší. V žumpě zde byl nalezen dělostřelecký granát. Musel jsem dovnitř a zajistit ho. Potom byl převezen k likvidaci," popsal na závěr.