Zmíněný dům před časem odkoupilo město Opava a rozhodlo se ho zbourat. Místní obyvatelé to jenom kvitují.

Pokud jste řidiči a občas zavítáte na křižovatku v centru Pustých Jakartic, víte, o čem je řeč. Ve směru od Chlebičova je situace nepřehledná. Po pravé straně vám brání v dobrém výhledu onen rodinný dům, a proto naproti přes cestu musí být zrcadlo. Dopravní nehody, které se zde v minulosti staly, by se daly počítat na desítky.

Poslední z nich se dokonce dost razantně a neblaze odrazila na domovní vizáži.

„Došlo k ní snad někdy v únoru. Řidič to se svým vozem napálil do boku domu. Předkem vjel skoro až do kuchyně. Štěstí, že tady už nikdo nebydlí. Mám hned vedle babičku. A podle mých odhadů se budou moci řidiči rozhlédnout až na konec obce, jakmile bude dům zbourán," poznamenal dvaadvacetiletý Jiří Aue.

Stejného názoru byli i další. „Provozu v naší vesnici to jenom prospěje. Křižovatka je skutečně dost nebezpečná," shodovaly se Eva a Irena Kopperbergovy.

V úterý během dne mohlo být všechno vyřešeno. Pustojakartičtí obyvatelé byli upozorněni na to, že od 8 do 20 hodin bude vypnut proud. Demoliční četa ovšem na dům u křižovatky nakonec nenastoupila. Celá akce se na poslední chvíli musela odvolat. ČEZ neuvolnilo potřebné lidi. Přece jenom nad domem se nachází důležité dráty vysokého napětí. Přívod elektřiny tedy bylo nutné zastavit.

„Všechno bylo domluvené, ale dotyčný, jenž celou věc zařizoval a měl kontaktovat pověřeného člověka z ČEZu, se s ním nedokázal včas spojit. Společnost nakonec své pracovníky nepustila," vysvětloval starosta Malých Hoštic, pod nějž Pusté Jakartice spadají, Stanislav Kubesa.

Další termín je prozatím spíše předběžný. „Pravděpodobně se bude jednat o pátek 25. července. Upozorňuji ale, že se všechno ještě může změnit," doplnil malohoštický starosta.

Kruháč je fáma

S plánovanou demolicí vyvstaly také různé spekulace o tom, co se na křižovatce v centru Jakartic bude dít dál. „Kříží se zde silnice první a třetí třídy. Před dvěma nebo třemi lety se začalo jednat, jak by se tento prostor dal upravit. Uvažovalo se o různých variantách, okružní křižovatka anebo třeba o semaforech," vysvětloval Rudolf Klapetek z odboru dopravy opavského magistrátu.

V posledních dnech se v Pustých Jakarticích šířily informace o tom, že by zde snad mohl vzniknout i kruhový objezd, což by bylo vzhledem k blízkosti okolních domů skoro až nemyslitelné. Fámu s přehledem vyvrátil Stanislav Kubesa, jenž objasnil, jaké jsou další plány s touto obávanou křižovatkou.

„Dojde pouze k demolici domu. Kruhový objezd a další možné úpravy jsou jen spekulace. V budoucnu, až budeme mít peníze, chceme křižovatku rozšířit," uzavřel.

Petr Dušek