Že vám to přijde nepředstavitelné? Že se do schránky nevejdou? Omyl. Jsou super tenké stejně jako papír a text či obrázek je na nich natištěn. Ovšem kdo by si myslel, že se jedná o pouhý nátisk z tiskárny, ten by se pletl. Jedná se o ruční práci, která zabere spoustu času.

„Tento způsob výroby pohlednic mám patentovaný. Musel jsem použít speciální technologii, kterou jsem sám vyvíjel na základě pokusů a omylů. Nakonec se ale podařilo,“ vzpomíná na své začátky pětatřicetiletý Toman. Původně je vyučený kuchař, ale na realizaci svého snu si vydělal peníze v Holandsku a Irsku.

Nápad vznikl před jedenácti lety, když byl na pivu se svým bratrancem, nábytkářem. Původně mělo jít o vizitky, které chtěli udělat nějakým způsobem jedinečné. Nakonec se upsal pohlednicím. Ty jsou dneska známé po celé republice, a Toman vyrábí bezmála tisíc motivů. Zakoupit je lze jen v místě hradu nebo historické památky, to se ale má do budoucna změnit.

Spolu se svou švagrovou Radkou Tomanovou má totiž v plánu otevřít obchod právě v Opavě. Zde bude možné si zakoupit pohlednice ze všech koutů České republiky. Ze začátku mu nikdo nevěřil, že se pohlednice skutečně přes poštu dostanou. Proto se se známými a kamarády domluvil, aby mu je posílali ze všech koutů světa, kde se vydají.

Dnes už jeho pohlednice viděly všechny kontinenty kromě Antarktidy. V současnosti kromě pohlednic vyrábí také svatební oznámení, vizitky, záložky a jiné upomínkové předměty.

Naprostou raritou jsou výlety za tajemnými hrady, které s dřevěnými pohlednicemi spojil a které fungují na bázi geocachingu. Hráč si zakoupí pohlednici dávno zaniklého hradu nebo zámku, poté se musí vydat na místo zříceniny, kde vyhledá razítko, na kterém je třeba erb, a na pohlednici ho doplní. Člověk se nejen podívá, jak již neexistující hrad kdysi vypadal, ale zároveň se dostane na místo, kde kdysi stál.

A jaké další plány má Pavel Toman do budoucna? „Chtěl bych pohlednice rozšířit do celé Evropy, už v současné době je dělám pro Slovensko. Spojil bych příjemné s užitečným – tedy turismus s prací,“ dodává na závěr. Veškeré sběratelské informace týkající se nejen dřevěných pohlednic jsou k nalezení na jeho webových stránkách www.tomanatoman.com.