„Byla jich tam spousta. Některé jsme vylovili," svěřil se Jan Havelka. „Samozřejmě jsme ale pak všechny vrátili zpět do potoka, protože jsou chránění. Předtím jsme se ale koukli, jak mají ostrá klepeta," uvedl Jan Havelka (na fotografii).

Přitom ani na chvilku nezapochyboval, že by se nemuselo jednat o některý z druhů našeho původního raka. V poslední době se sem totiž dostali ti američtí. A jsou škodliví.

Výskyt původních raků je vzácný

„Rak říční patří mezi ohrožené druhy a je přirozeným bioindikátorem, který signalizuje čistou vodu. V znečištěné se zkrátka neusadí," uvedl Josef Mazurek ze Střediska přírodovědců v Ostravě-Porubě. „Otázka ale je, jestli se jedná skutečně o původní druhy jako je rak říční, bahenní nebo kamenáč. Ti jsou chránění. Oproti tomu rak pruhovaný a signální je silně nežádoucí," dodal Josef Mazurek.

Zkáza jménem račí mor

Jedná se totiž o raky, kteří pocházejí ze Severní Ameriky a chráněni nejsou. Jsou nebezpečím pro naše domácí druhy, a to především z toho důvodu, že se mezi nimi roznáší tzv. račí mor. Vůči němu jsou sami američtí raci rezistentní. Naši původní ale bohužel ne. Krom raků tento mor může vážně poškodit i ryby. Jedná se o plísňové onemocnění.

Největším problém podle Josefa Mazurka je, že člověk rozdílnost obou druhů raků na první pohled nepozná. „Musím přiznat, že já sám bych nemohl s jistotou říct, zdali se jedná o raka amerického nebo původního. Na to je jen pár odborníků," informoval Josef Mazurek.

A jak se sem američtí raci dostali? Existuje hned několik teorií. Josef Mazurek tvrdí, že se v drtivé většině jedná o nezodpovědné akvaristy, kteří bez přemýšlení vypustí raka do volné přírody. Zde se naprosto bez problémů množí, protože v našich podmínkách na ně nejsou adaptováni místní predátoři a ani parazité. Jedinou nadějí zůstává vydra, pro kterou jsou raci vyhledávanou pochoutkou.

Další teorie říká, že se k nám američtí raci dostali Labem a proti proudu dále téměř do celého povodí Labe a Vltavy. Tím i do ostatních přítoků.

Američtí raci jsou děleni na dva druhy: Rak pruhovaný a rak signální. Rak pruhovaný má na krunýři a štítcích článků patrné podélné světlé pruhy, jinak je tmavý. Rak signální bývá často celkově světlejší, často s oranžovým až červeným nádechem. Hlavním určujícím znakem je ale světlá skvrna na klepetu na vnější straně.

Rozdíl ve velikosti není výrazný, aby podle něj bylo možno určovat bezpečně tyto druhy od domácích.