„Majitelé bytů, kteří nabízejí své nemovitosti k pronájmu a je to třeba i jejich podnikání, se musí chovat tržně. Pokud chtějí udržovat své byty v nějakém standardu a provádět investice do zkvalitnění bydlení,“ míní Kunz.
Udržitelný náklad na údržbu bytu je podle jeho slov vypočítán na přibližně 60 korun za metr čtvereční na měsíc, což představuje u běžného panelákového bytu 3+1 částku 4000 měsíčně.
„Výše nájmů v bytech se v Opavě pohybuje okolo 90 až 100 korun měsíčně za metr čtverečný. Obecně menší byty jsou dražší v přepočtu na podlahovou plochu,“ podotkl s tím, že celý trh s nájmem je vždy regulován poptávkou a nabídkou na trhu.
„V současné době je poptávka po pronájmech bytů v Opavě celkem vysoká, především po menších bytech 1+1 a 2+1 zejména v cihle. Poptávka po pronájmu je živena hlavně zpřísněním podmínek pro poskytování úvěru ze strany bank na pořízení vlastního bydlení,“ uvedl Kunz a doplnil, že svou roli hraje také celkové zadlužení lidí, kteří se dostávají do registrů dlužníku za nesplácení svých závazků a tím pádem nemají možnost získat potřebné peníze na vlastní bydlení.
„Lze předpokládat, že v následujících měsících může dojít k rozhýbání trhu s nájmy. Jde o případy, kdy nájemníci s regulovaným nájmem užívali velké byty a nyní po srovnáni nájmu budou nuceni jít do menších, a tím pádem cenově přijatelnějších bytů,“ uzavřel Kunz.
Podle jednatele 1. opavské realitky Ondřeje Veselého je nájemné bytů bez větších výkyvů a poptávka po bydlení je stálá. „U nebytových prostor jsme zaznamenali pokles poptávky a v návaznosti na to i pokles ceny,“ vysvětlil realitní makléř.