Policie v Opavě má k dispozici 3 represivní přenosné radary, kterými zjišťuje rychlost vozidel. Dva jsou upevněny na služebních vozidlech a jeden lze postavit na zem.

„Rychlost v Opavě měří výhradně státní policie. Naše městská policie je jedna z mála v republice, která rychlost na silnicích stále ještě neměří,“ vysvětluje ředitel opavských strážníků Richard Szotkowski.

Jeden přenosný preventivní radar má například městská policie ve Vítkově, v Dolním Benešovu a v Hlučíně. Městská policie Kravaře má k dispozici dva preventivní přenosné radary a Hradec nad Moravicí ani Budišov nad Budišovkou přenosné radary nemají. Obce v mikroregionu Moravice ani ve Sdružení obcí Hlučínska své přenosné radary dosud nemají.

Třebaže jejich pořízení je finančně dost náročné, některé si je pro svou potřebu v současné době už objednávají. O zvýšení dopravní bezpečnosti především v místech, kde se pohybují děti, usiluje také obec Raduň. „Rozhodně není dobré čekat na to, až se něco stane. Uvažujeme proto o pořízení přenosného radaru, který by mohl mít svůj vliv na větší bezpečnost našich občanů,“ říká Ludmila Juráňová.

Dobrou zkušenost s přenosným radarem má obec Slavkov, kterou prochází výpadovka na Olomouc. Na této velmi frekventované silnici řidiči často spěchali víc, než jim pravidla povolují. „Chtěli jsme situaci zlepšit, a proto jsme koupili přenosný radar, který od dubna používáme. I za tak krátkou dobu je už nyní jisté, že to bylo dobré rozhodnutí. Získáváme poznatek, že se řidiči při průjezdu naší obcí ukázňují víc, než byli zvyklí dříve,“ konstatuje starosta Chovanec.

Policisté považují přítomnost preventivních radarů, které řidičům ukazují jejich momentální rychlost, pro obce za účelnou. „Bývají umístěny v místech s rizikovými úseky nebo v blízkosti škol a přechodů pro chodce. Místní lidé je sice znají, ale projíždějící řidiči nevědí, jestli je právě sleduje preventivní nebo represivní radar. Pro jistotu dávají nohu z plynu,“ říká mluvčí opavské policie René Černohorský.

Občas se stává, že i v blízkosti těchto preventivních radarů stojí policisté, kteří řidiče monitorují a chytají hříšníky. Preventivní radar je umístěný volně a projíždějícím řidičům jen sděluje, jakou mají právě rychlost. Žádné další údaje nezaznamenává. To je úkolem represivních radarů, vybavených záznamovým zařízením.

„Z něj je možné získat fotografii vozu s nepřiměřenou rychlostí a jeho řidiče i další údaje potřebné k následnému přestupkovému řízení,“ říká policejní mluvčí Černohorský. Represivní radary mohou být přenosné i stabilně umístěné v jednom prostoru.

#nahled|https://g.denik.cz/34/90/infografika_radary_adm350.jpg|https://g.denik.cz/34/90/infografika_radary.jpg|INFOGRAFIKA: Za první čtvrtletí 2008 projelo obcemi nepovolenou rychlostí přes 66 tisíc řidičů#