Snaží se zvýšit bezpečnost dopravy a usměrnit řidiče. Obce a města na Opavsku proto instalují radary, nebo úseková měření.

Své o tom ví například v Budišově nad Budišovkou, kde mají v současné době dva radary. „Jsou umístěny v Podlesí a v Guntramovicích. Městská policie si pravidelně stahuje statistiky, kdy radary měří a zaznamenávají rychlost z obou stran.

Po vyhodnocení doby, kdy nejčastěji dochází k překračování rychlostí, probíhá ve spolupráci s Policií České republiky měření rychlosti,“ uvedl starosta města Pavel Schramm se slovy, že jinak žádné zpomalovací semafory nebo zpomalovací ostrůvky ve městě a místních částech nemají.

ROZPOZNÁ ZNAČKU I VE VYŠŠÍ RYCHLOSTI

Jeden radar pak mají také v Chuchelné. „Instalovali jsme ho v roce 2015 pro krajskou silnici II/466 směrem od Píště. Tento radar rozpozná i značku při zvýšené rychlosti nad 50 km/hod. Dopravní bezpečnost v obci nám není lhostejná,“ řekl starosta Chuchelné Rudolf Sněhota.

Jak také zmínil, v roce 2017 instalovali značku STOP při vjezdu do obce směrem od Bolatic, kdy řidiči nerespektovali dopravní značení Dej přednost v jízdě. „Někteří řidiči to již poznali a museli otevírat své peněženky. Nyní se soustřeďujeme na to, aby auta zaměstnanců firmy PF PLASTY CZ Chuchelná neparkovala na okraji cesty opět v této lokalitě.

Firma zřídí do konce roku své vlastní parkoviště směrem na Strahovice a tím se vyřeší tento nemalý problém, který nejen naše občany, ale všechny řidiče dlouho trápí,“ míní starosta.

V plánu jsou podle jeho slov také úpravy dvou křižovatek v obci. „Úpravou by mělo v budoucnu dojít ke zvýšení bezpečnosti v obci. Prioritou pro rok 2018 bude úprava křižovatky před rehabilitačním ústavem, kterou nyní řešíme ve spolupráci se Správou silnic Moravskoslezského kraje.

Věřím, že se peníze na tuto akci najdou nejen v našem obecním rozpočtu, ale i v rozpočtu krajském,“ dodal.

Ve Stěbořicích pak ukazuje řidičům rychlost jeden informativní výstražný radar. Je umístěn na vjezdu do obce ve směru od Opavy. „Lidé si to pochvalují. Slušný řidič, který se zapomene, tak ho to upozorní. Efekt to určitě má,“ řekl naší redakci stěbořický starosta Roman Falhar.

Udělali zde ale ještě další opatření. Nechali zpracovat odbornou firmou dopravní studii. „Vytipovala se místa v našich obcích, kde by bylo vhodné provést určitá opatření. Jedním z nich je zúžení vyústění vedlejší ulice na hlavní, dále byly vybrána místa, kde by se daly přidat přechody pro chodce,“ podotkl.

Zmínil také, že firma zkontrolovala dopravní značky, někde navrhla je zrušit, jinde naopak přidat. „Čas od času zveme dopravní policii, aby kontrolovala zdejší dopravu,“ ukončil.

PLÁNUJÍ DALŠÍ ÚSEKOVÉ MĚŘENÍ

V Hlučíně zašli, co se týká zlepšení dopravní situace, ještě dál. Začátkem tohoto roku nechali nainstalovat v Ostravské ulici úsekové měření. Jak redakci řekla tisková mluvčí města Ivana Gračková, čísla za prvních osm měsíců letošního roku ukázala, že zařízení, které si město pronajalo, přineslo brzy výsledky. Pronájem zařízení platí město ze svého rozpočtu.

„Nyní město zvažuje instalování dalšího úsekového měření. Při krátkodobém testovacím úsekovém měření na trase mezi Hlučínem a Děhylovem v úseku od kapličky v ulici Na Krásné vyhlídce po restauraci U Čochtana se totiž zjistila šokující čísla,“ zdůraznila Gračková se slovy, že po Celní ulici projelo za devět dní v září přes devadesát tisíc aut a z toho přes 40 tisíc jich překročilo povolenou rychlost.

K úsekovému měření se vyjádřil také hlučínský starosta Pavel Paschek. „Přestože se úsekové měření v Ostravské ulici osvědčilo, vedení města původně neplánovalo instalaci dalšího zařízení. Ovšem alarmující čísla z Celní ulice změnila názor radních.

Na svém jednání 18. září rozhodli, že se úsekové měření nainstaluje též v ulici Celní, a to s velkou pravděpodobností v obou směrech,“ uvedl starosta a dodal, že ačkoli je to výpadovka z Hlučína, je třeba si uvědomit, že ji často přecházejí lidé mířící na dětský ranč nebo do rekreačního areálu u Hlučínského jezera.

Podle informací hlučínského úřadu se v současné době chystá výběrové řízení na dodavatele zařízení. S instalací se počítá v prvním čtvrtletí příštího roku.