Magazín od prvního května roku 2019 obohacuje nejen posluchače pražského Radia 1, ale také uživatele internetového serveru YouTube nebo podcastových platforem. „Chtěli jsme udělat pořad, kde budeme doporučovat a dávat názor na novou hudbu, točit videa, ale zároveň dělat rádiový pořad. Dali jsme si za úkol vnést do československé hudební scény trochu jiný úhel pohledu,“ komentuje Tkáč s tím, že podle něj je současná hudební kritika občas až příliš svázaná.

Suť v lese na Lipině.
Věděla obec Štáblovice, že stavební suť končí v jejím lese? Podnět řeší inspekce

Proto společně s Lichnovským tvoří pořad, ve kterém posluchače a hudební nadšence spíše provádí a směřuje je k nové a zajímavé hudbě. „Napadlo nás, že bychom mohli vytvořit hudební pořad, ve kterém propojíme rádio, video, ale i veřejný prostor. V Praze totiž občas pořádáme i poslechové večery,“ dodal. Hudebně obsedantní magazín vysílají každou středu večer jako živý hodinový pořad na Radiu 1, kam si občas zvou hosty z řad hudebních publicistů nebo muzikantů.

Věk nehraje roli

Reflektor nabízí přehled desek vycházejících daný týden, blížících se akcí a událostí. Snaží se nabídnout hudbu napříč žánry bez ohledu na věk nebo generaci. „Je to vždy zásadně nová hudba. Tedy singly, které vznikly v uplynulých týdnech anebo nějakým způsobem reflektují současné dění v hudbě,“ konstatuje. Kromě toho točí Vojtěch se Zdeňkem videa také na YouTube, ve kterých recenzují desky nebo dělají žebříčky nejzajímavějších desek roku, ať už tuzemských, nebo zahraničních.

V budoucnu by se chtěli ještě více zaměřovat na fenomény, které definují hudební svět okolo. „Nedávno jsme měli speciální díl, ve kterém jsme se věnovali běloruským protestsongům a tamní situaci. Po telefonu se k nám připojil běloruský hudební promotér a publicista Dmitri Bezkorovainyi,“ upřesňuje Tkáč. Tento formát by chtěli v následujících měsících rozšířit.

Krnovský Prior koupilo město v říjnu. Drogerie Teta odchází, a nový prodejci se sem nehrnou.
Krnov koupil Prior. Pak upravil nájmy a největší nájemce Teta jde pryč

Mezi posluchače a fanoušky patří především hudební nadšenci a sami muzikanti. Věkové rozpětí publika se pohybuje odhadem od 20 do 35 let. Zatímco zpětná vazba je rozmanitá, primárně tedy kladná od skalních fanoušků, tak díky tradici Radia 1, které si od roku 1990 drží své stálé posluchače, se může dostat i na tu negativní. „Nechceme být extrémně seriózní, často si ze všeho děláme legraci. Vytvořili jsme si vlastní styl, který může některým posluchačům připadat možná trochu hyperaktivní. Jeden člověk už nám na Facebooku napsal, že jsme paviáni a měli bychom trochu zpomalit,“ přiznává s tím, že i tento typ zpětné vazby je pro tvorbu důležitý.

Cílem projektu je inspirovat posluchače, rozšířit hudební obzory a zároveň dát větší prostor mladým českým kapelám napříč žánry, kterým se zatím nedostává pozornosti, jakou by si zasloužili.

K TÉMATU

Rádio 1: Nejprve to byli piráti na vlnách

Logo Rádio 1.Zdroj: www.radio1.czRádio 1 je prvním soukromým rádiem v někdejším Československu po roce 1989. Jeho vysílání se nejprve ozývalo pod názvem Radio Stalin z katakomb pod někdejším Stalinovým pomníkem v Praze na Letné. Vysílačka i technické zařízení bylo darem francouzského rádia NRJ na podporu svobody projevu v tehdejším Československu. Radio vysílalo pirátsky (od 19.10. do 25.10. 1990) při příležitosti výstavy Totalitní zóna, pak bylo vysílací zařízení zabaveno policií a vysílání muselo být ukončeno. Na podporu rádia i rozvoje soukromého vysílání obecně vznikla petice, kterou podepsalo na 30 tisíc lidí. V únoru následujícího roku byla vysílačka vrácena, ale období nezákonného vysílání neskončilo. Vysílalo se z činžovního domu v pražské Lodecké ulici pod jménem Radio Ultra, kde se v pražském éteru objevili i další žadatelé o rozhlasové licence z celé republiky. Koncem března 1991 dostala stanice oficiální licenci a dnešní název Radio 1.

Rádio 1 je dodnes nejprogresivnějším hudebním rádiem v Česku. Zaměřuje se především na tzv. klubovou a alternativní scénu všech stylových žánrů ze světa, ale také s velkým zaměřením na scénu českou. Jedním z jeho hesel je Alternativa bez playlistu. Jeho dramaturgie totiž rozhodně odmítá vysílání postavené na zautomatizovaných celodenních playlistech, tak jak je tomu u většiny sourkomých komerčních stanic v Česku. Vysílání Rádia 1 bývají vesměs autorská, jeho redakci tvoří především zkušení DJ´s, hudební kritici a další lidé s přehledem v hudebním dění.  

Rádio 1 vysílá na klasických vlnách v Praze a v několika dalších městech v Čechách. Faniušci dobré hudby v Česku ho tak nejčastěji poslouchají pomocí internetového vysílání. Vše potřebné najdou zájemci na webových stránkách rádia. (zdroj: radio1.cz)

Marianna Klimundová

AAA starožitnosti, 15. září 2020 v Ostravě.
Zlato, obrazy, peršany, počítače. Jaká je budoucnost ostravských starožitnictví?