Navázat na tradici malotřídky v Radkově se rozhodli členové kulturní komise a členové spolku Radkov Kateřina a Tomáš Skalíkovi. Na pondělním setkání s občany Radkova představili myšlenku na obnovení malotřídky, která tu fungovala do roku 1983.

„Nejedná se o vzdělávání alternativní ani módní. Jedná se o fungující model, který v Radkově byl a ke kterému je možné se vrátit," zdůvodnila záměr obnovení školy Kateřina Skalíková.

Projednávání záměru byl přítomen i starosta obce Petr Dubový. „V obci by měly být: škola, pošta i ordinace lékaře. Ale kde vzít peníze? Momentálně to je nereálná věc," připustil starosta. Jako jednoho z hostů debaty pozval starosta i ředitele Masarykovy základní a mateřské školy Melč Pavla Piskovského. Jeho škola zastřešuje malotřídku ve Štáblovicích.

„Není to jen otázka školy, ale dalších školských zařízení jako jídelna nebo družina," připomněl Piskovský. Podle něj musí být v prvé řadě naplněna kapacita radkovské mateřské školy, pak by byl vznik základní školy reálnější. „Potřebujete patnáct dětí ve školce, v současné době máte dvanáct," podotkl Piskovský.

Malotřídní škola například úspěšně funguje v nedalekých Žimrovicích. „Myslím, že my bojujeme o místo na slunci zcela jinak, než by tomu bylo například v Radkově. Máme tu totiž dvě plně organizované školy na Hradci," uvedl ředitel ZŠ a MŠ Žimrovice David Šrom.

Podle něj spojené ročníky s menším počtem dětí v kolektivu některým dětem vyhovují více než větší školy, kde je větší anonymita. „I rodiče hledají pro své děti menší školy rodinného typu. Jsou v nich jejich děti v relativně větším bezpečí, proto k nám také své děti umisťují.

Připouštím, že to však jiné rodiče může naopak odradit. Jezdí k nám děti i z Domoradovic, Hradce nad Moravicí i z Radkova," doplnil Šrom.

Milan Freiberg