„Kamarád mi tvrdil, že když vypiji jedno české ochucené pivo, jako je třeba Radler, který má jen dvě procenta, potom klidně můžu sednout za volant, protože nenadýchám. Má prý s tím sám osobní zkušenost. Je to pravda?"

Na jeho dotaz odpovídá tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

„Po čem řidič nadýchá nebo nenadýchá, je velmi individuální. Někomu naměříme alkohol v dechu po konzumaci ovocného piva, někomu po kapkách, někomu dokonce po Birellu. Záleží totiž na konzistenci těla daného jedince a jak alkohol vstřebává. Tak jako tak doporučujeme, aby se dechové zkoušce podrobil.

Pakliže policista naměří hodnoty okolo 0,2 promile alkoholu v dechu řidiče, většinou mu řidičský průkaz nezadrží, ale pouze zakáže další jízdu. Skutek je pak dán k prošetřování na příslušný odbor dopravy. I když někteří řidiči po konzumaci ovocného piva nenadýchají, určitě bych nedoporučoval jej před jízdou pít, jelikož v České republice je v tomto ohledu nulová tolerance."

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: klara.jarosova@denik.cz, nebo tomas.pustka@denik.cz.