Smlouvy o výpůjčce prostor Domu umění a o účelové dotaci na provoz galerie tedy končí k 31. prosinci letošního roku. „V prvních měsících příštího roku dojde k částečné rekonstrukci dominikánského kláštera,“ uvedl primátor města Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle něj je třeba pořídit závěsný systém, expoziční osvětlení, stínění, zvlhčovače vzduchu a různé jiné věci zejména technického charakteru tak, aby tam i nadále mohly probíhat výstavy výtvarného umění, a přitom tomu prostředí odpovídalo.

Jak dále doplnil, následovat by pak měla velká rekonstrukce dominikánského kláštera. „Současně jsme odevzdali v červenci integrovaný plán rozvoje města, kde jedním z projektů je velká rekonstrukce kláštera,“ uvedl Stanjura.

Podle něj přijde na zhruba 100 milionů korun. V této chvíli mají radní v ruce studii a probíhá zpracování projektové dokumentace. Pokud všechno půjde dobře, v letech 2010 až 2012 by rekonstrukce měla proběhnout.

Důvodem, proč došlo k rozvázání smluv Bludným kamenem, jsou podle Zbyňka Stanjura právě ony rekonstrukce. „Vzhledem k tomu, že se chystají obě tyto akce, přišlo nám nepraktické a nevýhodné pro všechny strany mít tyto prostory pronajaty. Proto došlo k schválení výpovědi s tím, že na jaře příštího roku by mohla být první fáze rekonstrukce hotová,“ uvedl Stanjura.

Podle jeho slov současnému provozovateli občanskému sdružení Bludný kámen už byla nabídnuta spolupráce po této menší rekonstrukci. Bude záležet na tom, zda se s ním město dohodne na konkrétním vztahu a to tak, aby opět dodával výstavy na klíč. Spolupráce může být také nabídnuta jiným subjektům, které se touto činností zabývají.

A kdo bude zajišťovat provoz Domu umění po velké rekonstrukci v letech 2010 až 2012? To zatím není podle vedení města jasné. Představení projektu velké rekonstrukce dominikánského kláštera se koná ve čtvrtek 11. září od 16.30 v aule Slezské univerzity Na Rybníčku 1.