A také nejistota, co bude dál.

Společnost Plaza Center, která měla toto centrum vybudovat, od projektu ustoupila. Na samém začátku, v září 2007, přitom zástupci Plazy spolu s náměstkem primátora Pavlem Mališem (ODS) přes média veřejnosti sebevědomě vzkázali, že společným záměrem projektu je přivést lidi z hypermarketů zpět do centra města.

Padlo i prohlášení o tom, že pro vedení města je tato strategie otázkou prestiže.

A nyní? Ani slovo o tom, že by prestiž města utrpěla nebo že by vedení Hlásky cítilo za neslavný konec celého projektu alespoň částečnou vinu. Naopak. Primátor Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí na otázku naší redakce, zda on za radnici či za svou osobu cítí vinu, odpověděl:

„Ne, určitě ne. Námi zvolený postup byl dobrý. Důležité je, že pozemky nejsou prodány a zůstaly městu. Nic nevratného se nestalo. Oni (firma Plaza) končí nejen v Opavě, ale i v České republice. Smlouvu stále dodržují.“

Na dotaz, za jak dlouho by se v prostoru bývalé tržnice mohlo začít stavět, tiskový mluvčí radnice Jan Šindler zareagoval: „Ale to je předčasná otázka, když ještě nebyl ukončen smluvní vztah s Plazou. První krok musí udělat ona a oficiálně požádat o ukončení smlouvy dohodou. Následně to pak bude řešit zastupitelstvo.“

Radnice má nyní na stole tři možnosti. „Minulý týden navrhli zástupci firmy tři možné způsoby řešení. Jeden se týká možného pokračování projektu, druhý odprodeje projektu jinému investorovi a třetí ukončení smluvního vztahu,“ uvedl Šindler s tím, že možné pokračování projektu je nejméně pravděpodobná možnost.

Podle Stanjury by nejlepší bylo, kdyby město mohlo vypsat novou soutěž.

První informace o tomto problému jsme vám přinesli v minulém vydání Opavského a hlučínského Regionu. Slíbili jsme vám rovněž přinést údaje o tom, zda radnice zbouráním tržnice přišla a přichází o peníze. Tyto informace však Hláska ani po týdnu neměla pro naši redakci k dispozici.

Stát by se tak mělo dnes. S největší pravděpodobností je tedy zveřejníme ve středečním Opavském a hlučínském Deníku.