„Vyhlášku o konzervaci heren vydávat nebudeme,“ potvrdil náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD) s tím, že radní kývli na měkčí opatření. Radnice chce, aby provozovatelé komunikovali nejen s ní, ale také s městskou, státní policií a úředníky sociálního odboru.

Cílem je domluva například na odstraňování reklam či na vstupu mladistvých do heren. „Po roce situaci vyhodnotíme a možná vyhlášku vydáme,“ krčí rameny náměstek Žídek.

Jednotlivé přístroje ubývají, herny jako takové nikoli, což prý ale na bezpečí ve městě nemá vliv. „Podle sdělení policie nemá Opava v souvislosti s hernami kriminalitu nijak navýšenou,“ hájí měkká opatření tisková mluvčí radnice Lada Dobrovolná. „Vyhláška je navíc připravená a může jít ven kdykoli,“ dodala.

Náměstek Dalibor Halátek (nestr.) podotkl, že každý přístroj musí město schválit, ale protože je situace stabilizovaná, nebude to radnice nijak omezovat. Provozovatelé prý sami kvůli poplatkům o redukci uvažují.

Opava tak svým rozhodnutím jde proti celospolečenskému trendu herny zavírat. Důvodem může být snaha o větší příjmy do městské pokladny. Ve městě je jednašedesát míst s výhernímu automaty či videoterminály, z nichž městu ročně podle náměstka Žídka přiteče zhruba 13 milionů korun.

Díky novelizaci loterijního zákona by to však nyní mohlo být ještě více.