Radní byli oficiálně obeznámeni s částkou, kterou bude chtít Crestyl za odchod z města. Splečnost, která měla v plánu přestavět Slezanku a část lokality za ní, požaduje 29, 544 milionů korun. Cifru nyní prozkoumá auditor.

„Pan primátor kalkulaci od firmy Crestyl obdržel. Ta zahrnuje náklady v rámci přípravy projektu obchodního centra a započítává i částku za nájemné a zálohu na demolici, kterou město Crestylu nyní pouze vrátí. Tento materiál se město rozhodlo předat auditorské firmě, aby posoudila, že se jedná o náklady reálně vynaložené. Auditor by měl svou zprávu předat městu v nejbližších týdnech," informuje mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Poté, co auditor předá své stanovisko vedení města, bude následovat veřejná diskuse. Na ní chtějí radní vysvětlovat odstupné a nakousnout argumenty, které by v dalším rozhodování mohly zaznít. A rozhodování to nebude lehké. Bude záležet, jak velké části a zda vůbec se chopí investoři. Dalším důležitým krokem bude směr, jakým se případné zásahy v centru budou ubírat. Jestli dostane přednost moderní architektura nebo stavby napodobující původní domy.

„Tento moment je velmi citlivý. Polarizuje jak zastupitele, tak veřejnost. Z mého pohledu je jednodušší vydat se historizující cestou. Nemluvím přímo o replikách, ale mohlo by se postupovat podobně jako v případě divadla," sdělil opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).