Není špatné počasí, je jen špatné oblečení. Tímto heslem se řídí i Lesní klub Zvonek, který vznikl v loňském roce v Raduni.

K dispozici mají i jurtu, do které se děti mohou ukrýt před nepříznivým počasí. Také zde jedí a spí. A jak se adaptují na přicházející zimu? „Děti jsou součástí změn, které se zimou přicházejí. Zažívají je všemi smysly, vzhledem k tomu tomu, že v jurtě není elektřina, vnímají zkracující se dny a prodlužující se dobu, kdy se vše ukládá ke spánku a odpočinku," vysvětlila koordinátora Lesního klubu Zvonek Kateřina Meletzká.

„Děti zde vnímají neupravený čas tak, jak je běžné v přírodě, oproti času, kdy si dny uměle prodlužujeme, abychom mohli být více aktivní," dodala.

Platí, že pro pobyt venku je zásadní vhodné oblečení. „Rodiče i my hledáme nejlepší typy oblečení, tak aby děti mohly trávit plnohodnotně venku celé dopoledne a nebyly přitom nijak teplotně limitovány," upřesnila Meleztká.

Průvodci ve školce děti vedou k tomu, aby byly například schopné zajistit si teplo, od shánění dříví přes štípání až po udržování ohně. Pobytem venku také utužují své zdraví. „Pozoruji, že naše děti nejsou v obdobích respiračních onemocnění prakticky vůbec nemocné," uvedla Meletzká.

Zimní čas a blížící se Vánoce neprožívají konzumním způsobem. Před vánočními svátky je 22. prosince čeká takzvaná adventní spirála. „Budeme mít živý betlém, který nám vytvoří rodiče dětí. Uvnitř jurty bude vyrobená spirála z chvojí, kterou je bude provázet anděl. Venku u ohně budeme odlévat olovo.

Děti budou také vytvářet z přírodnin dárek pro Ježíška," upřesnila Meletzká. Akce začne v 16 hodin.

Milan Freiberg