Velikonoce na zámku

Raduň se letos návštěvníkům otevře již v sobotu 30. března, kdy se zde až do pondělí 1. dubna konají zámecké Velikonoce. „Návštěvníci zde mohou vidět velikonoční instalaci, a to i následující víkend 6. a 7. dubna. Větší skupiny po domluvě provedeme i ve všední dny," uvádí kastelánka Raduně Eva Kolářová. Současně upozorňuje, že až do konce dubna bude zámek Raduň otevřen jen o víkendech.

Sýpka a její premiéra

Naproti zámku pod mírným svahem stojí nově zrekonstruovaná sýpka. Ministerstvo kultury její oprava přišla na 21 milionů korun, tři čtvrtě milionu šlo ze zámeckého rozpočtu a jeden milion je ještě potřeba na expozici. Sýpka bude mít premiéru 1. května, kdy vypukne velká zámecká sezona. Do sýpky je vstup volný, návštěvníci tu najdou pokladnu, v níž si mohou koupit vstupenku a příjemně zde strávit čekací dobu na prohlídku.

V interiéru sýpky najdete prodejnu tiskovin, suvenýrů, pohlednic, sociální zařízení i pro invalidy, počítá se rovněž s prostorem pro odložení kabátů a zavazadel, automaty na kávu, nápoje a malé občerstvení. „Informace o celém areálu a jeho novinkách budou na informačním panelu, a to formou textové i obrazové prezentace. Ta se bude týkat i hradeckého zámku a dolu Michal," pokračuje kastelánka.

Zrekonstruovaná barokní sýpka čeká na svou premiéru.

Zrekonstruovaná barokní sýpka čeká na svou premiéru. foto: Deník/Zuzana Urbánková

Sýpka lidem nabídne i posezení s křesílky u stolků. Ten, kdo vystoupá do prvního patra, nalezne tam expozici věnovanou historickým proměnám areálu od středověku až do současnosti. To vše doplní modely, na něž je potřeba dalšího tři čtvrtě milionu korun. Zájemci se dozví zajímavé informace o každém objektu zámeckého areálu: o sýpce samotné, o ovčínu, který zatím chátrá, o vošárně, úřednickém domě i parku.

Část prvního patra je vyčleněna také pro přednášky, prezentace, a dokonce i svatby, protože kdo by nechtěl mít svatbu v krásném barokním objektu z roku 1752? „Sýpku bude možno i ozvučit a vybavit audiovizuálním systémem. Nebráníme se ani pronájmu pro různé prezentace či fi remní akce," dodává Eva Kolářová.

Nový prohlídkový okruh

První květnový den zahájí provoz také oranžérie. Tento den v 15.30 hodin můžete přijít na první letošní vernisáž. Své fotografi e zde až do konce června představí Opavan Pavel Kerlin. V srpnu pak chce kastelánka veřejnosti zpřístupnit zbrusu nový další prohlídkový okruh v prostorách zámku, kde byly dřív sklady a depozitáře. „Všichni jste k nám na Raduň srdečně zváni," dodává s úsměvem Eva Kolářová.