Hned první den zahájení letošní prohlídkové sezony měl na zámku grády. Kde se vzal, tu se vzal objevil se tam štáb televize Nova s památkovým inspektorem.

Televizáci nenechali nic náhodě. Prošmejdili celý zámek a kamery strčili do pokladny i na WC. Všechno v zámku i v podzámčí důkladně prohlédli a udělili raduňskému zámku prestižní zlatou pečeť.

„Přijeli neohlášeně, a proto jsme se na ně nemohli připravit. Zlatá pečeť nás pochopitelně moc těší, jen nás mrzí, že je pomyslná. Kdyby byla skutečná, docela rádi bychom ji tady měli vylepenou," konstatuje kastelánka Eva Kolářová.

Televizní štáb zaujaly instalace, které označili za dokonale zabydlené jako by si majitelé zámku jen na chvíli někam odskočili a brzy se zase do pokojů vrátili.

Členové štábu ocenili i skutečně bohaté velikonoční aranžmá interiéru, navozující dobovou atmosféru. K celkovému dojmu přispělo též romanticky laděné okolní prostředí včetně rybníka, na jehož hladině se zámek odráží.

Ne nadarmo končíval tento objekt v dřívější celostátní soutěži O nejpohádkovější zámek hned na třetím místě a vzbuzoval zájem filmařů.

Televizní památkový inspektor zlatem zpravidla šetří, a když chce být hodně vlídný, uděluje zpravidla stříbro. O to je přiznaná zlatá pečeť cennější. Že nejde o náhodu, dokazuje i návštěvnost během svátku jara. Na Velikonoce se v počasí, které lze bez nadsázky označit za „psí", na raduňský zámek vypravilo 970 návštěvníků nejenom českých, ale též z Polska, Anglie a Německa.

Dobrou zprávou pro návštěvníky je i to, že prohlídky nebudou stát více.

Japonsko v Raduni

Obecní úřad v Raduni pořádá v místní Vošárně ve čtvrtek 16. dubna v 18.00 hodin cestovatelskou přednášku o Japonsku. Pestrá projekce Aleny a Jiřího Márových vás zavede do Země vycházejícího slunce. Nahlédnete přímo do života japonské rodiny a poznáte úžasnou pestrost tajuplné země.

Společně navštívíme tajemné chrámy, překrásné zahrady, neklidné sopečné oblasti i nespoutané vodopády. Projedeme se rychlodráhou šinkanzen, budeme obdivovat mohutné zápasníky sumó i křehké gejši. Ochutnáme exotické jídlo i neobyčejné zvyky v typických japonských restauracích a lázních, ve kterých se koupají dokonce i opice.

Jiří Mára je autorem devíti cestopisných knih a dokumentárních filmů, které si můžete na besedě zakoupit za zvýhodněné ceny. Rezervaci míst lze získat na tel. č. 777783983, případně na OÚ v Raduni nebo před konáním akce.