Vystavujeme se neustále slunci se záměrem opálit své tělo dobronzova, přestože víme, jak moc nám to může uškodit. To, že lidé by si měli alespoň v něčem brát příklad z národů, které chodí zahaleny, uvedla také primářka kožního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Eva Jašková. „Chodí zahalení a vědí proč. Oděv je chrání před ostrým sluncem,“ tvrdí Jašková a dodává: „Opalovací krémy pomáhají, ale nejsou všemocné. Důležitá je také ochrana oděvem. I u nás je sluníčko čím dál ostřejší.“

V případě kožního melanomu je podle slov primářky Evy Jaškové jedním z nejrizikovějších faktorů rozsáhlé a časté spálení kůže zejména v dětství. U bazaliomu, kterým jsou ohroženy především světlé typy, je pak rozhodující délka doby, kterou lidé tráví na slunci. „Například pro plešaté pány platí, že by se měli více chránit,“ podotkla primářka.

I když se počet lidí s rakovinou kůže zvýšil, nejde o nic nárazového. „Je to pozvolný trend vyplývající z životního stylu. Od toho se odvíjí kožní změny, předstupně rakoviny a podobně. Není to tak, že by se to nějak zvýšilo jen za poslední rok nebo dva,“ řekla Jašková. Podle jejích slov je někdy osvěty až moc a lidé pak zbytečně panikaří. „Přijdou k nám zhroucení zdraví lidé a ti, co by měli přijít, nepřijdou,“ dodala Jašková, která upozornila také na to, že každé dva až tři měsíce nehojící se kožní defekt by měl projít kontrolou odborníka.

Stejně jako pro jiná onemocnění také tady platí, čím dříve člověk s problémem přijde, tím lépe.