Podařilo se ale najít způsob, jakým si může v případě pocitu ohrožení vyžádat podporu. Na twitteru o tom informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Za rasově motivovaný žhářský útok na domek obývaný Romy byli do vězení odsouzení čtyři lidé. Dva z nich, Václav Cojocaru a Ivo Müller, už ale byli z vězení podmíněně propuštěni.

Na dům obývaný početnou romskou rodinou zaútočila čtveřice mladíků v noci na 19. dubna 2009, do oken hodila zápalné láhve. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Cojocaru a Müller byli za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu odsouzeni k 20 letům vezení. Po odpykání dvou třetin trestu už vyšli na svobodu.

Dvojice žhářů z Vítkova byla po více než třinácti letech propuštěna na svobodu. Václav Cojocaru a Ivo Müller opustili v úterý 16. května 2023 o půl desáté dopoledne brány mírovské věznice. Na svobodu se dostali po odpykání dvou třetin jejich trestů.
Žháře z Vítkova propustili z věznice na Mírově

„Ze zákona nemůžeme rodině Natálky v souvislosti s propuštěním pachatelů žhářského útoku automaticky poskytnout policejní ochranu,“ uvedl dnes ministr vnitra Rakušan. Dodal, že s policejním prezidentem a zmocněnkyní vlády pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou se podařilo najít působ, jak si rodina může v případě pocitu ohrožení vyžádat podporu. Zástupci policie už se podle ministra s rodinou sešli před několika dny.

O podmíněném propuštění dvojice žhářů z Vítkova rozhodl minulý týden Okresní soud v Šumperku. Soud jim stanovil sedmiletou zkušební dobu a probační dohled. Splácet musejí i náhradu škody. V úterý 16. května vyšli Cojocaru i Müller na svobodu z věznice v Mírově na Šumpersku, jedné z nejtěžších káznic v Česku. Za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu si odpykali 13 let ve vězení.

Další dva odsouzení za žhářský útok ve vězení zůstávají. David Vaculík a Jaromír Lukeš dostali 22 let - dvě třetiny trestu jim uplynou, až si odpykají za mřížemi 14,5 roku. Započítává se do toho i doba strávená ve vazbě, ve které byli umístěni od srpna 2009.